Административно наказание „глоба“ наложи Окръжният съд в Добрич на мъж, извършил компютърно престъпление. 54-годишният подсъдим беше признат за виновен в това, че в периода от 23 до 25 октомври 2012 г. е осъществил достъп и е копирал данни от сървър и компютърна мрежа на Община Балчик, без разрешението на титуляра. Деянието било извършено по отношение на информация, представляваща защитена от закона тайна - лични данни по смисъла на Закона за защита на личните данни. На преносим компютър, иззет от дома на подсъдимия, били открити файлове с данни за Община Балчик и нейните служители - имена, заедно с техните единни граждански номера, адреси, телефони, пароли и друга информация.
По делото е установено, че първоначалният нерегламентиран достъп бил осъществен от компютър, обслужващ видеонаблюдението на подземния паркинг на сградата на общината, който е свързан с локалната компютърна мрежа на Община Балчик.
Разследването на деянието започнало след подаден сигнал от служители на Община Балчик за осъществен нерегламентиран достъп до компютърна система, а впоследствие и до сървърите, обслужващи Община Балчик.
Съдът освободи подсъдимия от наказателна отговорност и му наложи административно наказание, тъй като досега мъжът не е осъждан и деянието му не е довело до имуществени вреди. Освен глобата, той трябва да плати и разноските по делото, които възлизат на 1422.14 лева.
Решението на Окръжния съд подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок пред Апелативен съд - Варна.
В периода 24.02.2025 - 28.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Млада гвардия - клиентите, електрозахаранени от ТП 1. Ще се редува поетапно изключване на отделни клонове от мрежа НН, така че да не се лишават от..
Утрото в четвъртък ни посреща с хладно, но не чак толкова студено време. Във Варна е 6 градуса, според данните на НИМХ към 5.00 часа. Влажността на въздуха е 95%, а атмосферното налягане е 1022 хПа. 6 градуса е температурата в Шабла и на нос Калиакра. На нос Емине е 5 градуса, в Добрич е 4 градуса, 3 градуса е в Разград. В Бургас има мъгла с..
Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене Законопроекта за държавен бюджет за годината. 14 депутати от комисията гласуваха "за" проектозакона, а шест - с глас "против". "Въздържали се" нямаше, съобщава БНР. Очаква се обсъжданията в пленарната зала по него да бъдат следващата седмица. Финансовата рамка е изчислена при дефицит от три на..
Национален протест на пчеларите със сборен пункт локалното платно на автомагистрала "Хемус" на разклонението за село Слънчево ще се проведе от 10.30 часа на 1 март, събота, съобщиха организаторите. Те планират затваряне на магистралата и провеждане на автошествие. Пчеларите изразяват своето несъгласие с липсата на държавна политика по опазване на..
Четири спортни обекта ще работят и в деня на националния празник на България – 3 март (понеделник). На разположение на жителите и гостите на морския град ще бъдат плувен басейн „Делфини“, игрищата в общински спортен комплекс „Морската градина“, както и Ледената пързалка и зала „Скуош“ в общинския спортно-развлекателен комплекс „Младост“. Всички обекти..
Пикап е блъснал пешеходец на бул. "Владислав Варненчик" във Варна, при движение на заден ход. Пострадалият е с контузия на крак и глава, съобщиха от КАТ-Варна.
Инцидентът с падналия стълб във Варна е едно неприятно, лошо обстоятелство, станало през нощта, когато няма хора по улиците и трафик. Това подчерта в интервю за Радио Варна изпълнителният директор на "Градски транспорт" инж. Николай Антонов. Той обясни защо не е дал изявления пред медиите, включително и пред Радио Варна, в деня на инцидента. Причината..