Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Харчим по-малко спрямо миналото лято

"До минимум свиваме разходите за развлечения, ограничаваме се и в купуването на дрехи и обувки, намаляваме дори перото за храна..."- казаха в анкета за РАДИО ВИДИН жителите на крайдунавския областен град. Още по-остро чувстват задълбочаването на кризата хората, които живеят на село или се грижат за близки по селата. Спрямо лятото на 2010 година, част от анкетираните ще намалят дните за почивка наполовина, а семействата с по един работещ родител изобщо са се отказали от летуване-
така че част от тийнейджърите, лагерували самостоятелно миналото лято, тази година няма да отидат на море със съученици.
 
Най-труден остава животът на пенсионерите, които освен за лекарства, други харчове не смеят дори да планират- показва още анкетата.

Как се вписва българският пейзаж в общата картина на Европа? По данни на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд и Евростат, българите работят най-продължително в ЕС, но произвеждат най-малко...
 
Сред основните причини за ниската производителност на труда у нас се изтъкват фактите, че голямата част от работните места са в сектори с ниска добавена стойност; липсата на инвестиции от държавата и частния бизнес в модерни технологии; малкото квалифицирани кадри и лошата организация в компаниите.

Слабата производителност на българските работници- едва 41,5% от средната за ЕС, се отразява и на заплатите- те са 14 пъти по-малки в сравнение месечните възнаграждения в Дания например- пише в доклада на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд и се затвърждава изводът, че заетите в старите страни членки се трудят по-малко, но значително по-ефективно от тези в Централна и Източна Европа.

Около 60% от работещите българи са продавачи, шофьори, бармани, сервитьори, охранители, снабдители. В същото време намалява броят на оператори на машини, техници, монтажисти. 

"У нас е въпрос и на традиция да се работи по-малко. Често между дългия работен ден и производителността няма връзка, защото един работник може цял ден да се подпира на лопатата"- коментира данните председателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев, спорес когото причина за ниската производителност е и прекалено голямата регулация на държавата в икономиката.

С 6,8% е поскъпнал животът в страната спрямо миналата година. 2113 лева на месец са нужни за издръжката на 4- членно семейство, т.е. по 528,14 лева на член- сочат данните на КНСБ. Границата на бедност вече е 198.48 на човек. В същото време се отчита, че България е втора по ръст на безработицата в Европейския съюз, след Гърция- това става ясно от данните на Евростат. У нас безработни са вече 11.4% от трудоспособното население.

Свиване на семейния бюджет и купуване само на най-необходимото- това е била стратегията на домакинствата, за да се справят с продължаващото и през първото шестмесечие на 2011 г. обедняване. Хората са ходили по-рядко на лекар и са купували по-малко лекарства, ограничили са до крайност и без това символичните покупки на дрехи и обувки, показват данните на националната статистика. Инфлацията е увеличила разходите за най-голямото перо- храната, която "изяжда" над 36% от семейния бюджет. Разходите за плащане на данъци са нараснали с 50%, което се дължи основно на повишаването на местните такси в началото на 2011 г. Повече пари са отделяни и за социални осигуровки. Общият разход по двете пера е достигнал 215 лв. спрямо 140 лв. през миналата година. Но все пак при двама работещи родители, семействата с 1-2 деца могат поне за седмица да заделят средства за лятна почивка.
По публикацията работи: Пенка Милушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56