Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Δύο βουλγαρικές ομάδες σημείωσαν νίκες σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις ποδοσφαίρου

Φωτογραφία: Π.Ο. Λουντογκόρετς

Συνάντηση με την Άγιαξ του Άμστερνταμ, εξασφάλισε η πρωταθλήτρια ποδοσφαίρου Βουλγαρίας Λουντογκόρετς αφού απέκλεισε την Αστάνα στο Ράζγκραντ και θα παίξει στον γύρο των πλέι οφ του Γιούροπα Λιγκ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 1:1. Μετά το 67ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα 4 γκολ κόντρα στους φιλοξενούμενους από το Καζακστάν για το τελικό 5:1. Η Λέφσκι Σόφιας κατάφερε επίσης να αποκλείσει τη γηπεδούχο Ισραηλινή Αποέλ από την Μπερ Σάβα με το τελικό 2:1 σε ρεβάνς του τρίτου προκριματικού γύρου στη League of Conferences. Το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 96ο λεπτό των καθυστερήσεων. Επόμενος αντίπαλος της Λέφσκι για την είσοδο στους ομίλους της διοργάνωσης είναι η γερμανική Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Περισσότερα στην κατηγορία

Η Βουλγαρία συμμετέχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παρά-Στίβου Κόμπε 2024

Η Εθνική ομάδα παρά-στίβου της Βουλγαρίας συμμετέχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παρά-Στίβου Κόμπε 2024, το οποίο άνοιξε σήμερα και θα συνεχιστεί έως τις 25 Μαΐου 2024 στην πόλη Κόμπε της Ιαπωνίας. Μεταξύ των συμμετεχόντων είναι οι Ρουζντί Ρουζντί,..

δημοσίευση: 5/17/24 2:34 PM

Ο Πέταρ Στόιτσεφ κολύμπησε το στενό του Μολοκάι σε σχεδόν 19 ώρες

Ο Βούλγαρος κολυμβητής ανοιχτής θάλασσας Πέταρ Στόιτσεφ πρόσθεσε το Χαβανέζικο στενό του Μολοκάι στους θαλάσσιους χώρους που κατάφερε να διασχίσει. Ο ίδιος έγραψε στο Facebook: "Κολύμπησα το πιο σκληρό και μεγαλύτερο στενό των Oceans Seven. Το Μολοκάι..

δημοσίευση: 5/16/24 4:07 PM
Κάρλος Νασάρ

Οι αρσιβαρίστες μας θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Οι βούλγαροι αρσιβαρίστες θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, αφού το Υπουργείο Νεολαίας και Αθλητισμού βρήκε τρόπο να τους χρηματοδοτήσει, κατέστη σαφές από ανακοίνωση του Υπουργείου. Η συμμετοχή στην Ολυμπιάδα των Κάρλος..

δημοσίευση: 5/15/24 1:20 PM