Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Ο Άλμπερτ Ποπόφ έγινε Αθλητής №1 της πρωτεύουσας

Άλμπερτ Ποπόφ
Φωτογραφία: BGNES

Ο σκιέρ Άλμπερτ Ποπόφ είναι Αθλητής №1 της Σόφιας για το 2023. Σε τελετή στο Μουσείο Αθλητισμού στο Στάδιο «Βασίλ Λέβσκι» διακρίθηκε για την 3η θέση του στο σλάλομ στο Παγκόσμιο Κύπελλο Αλπικού Σκι στο Παλισέιντς Τάχο. Έτσι ο αθλητής μας ανέβηκε στην 15η θέση στην τελική κατάταξη για το αγώνισμα κατά τη σεζόν. Ο Ποπόφ ευχαρίστησε για την αναγνώριση και κάλεσε τους νέους να αθλούνται.

Στη δεύτερη θέση κατατάχθηκε η Ιωάννα Ηλίεβα – κάτοχος χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ξιφασκίας στο Μιλάνο και ευρωπαία πρωταθλήτρια έως 23 ετών στη Βουδαπέστη. Την 3η θέση πήρε η σκακίστρια Αντοανέτα Στέφανοβα, αρχηγός της εθνικής ομάδας σκακιού της Βουλγαρίας, που κατέκτησε τον ευρωπαϊκό ομαδικό τίτλο γυναικών στην Μπούντβα του Μαυροβουνίου. Στην 4η θέση κατατάχθηκε η Μποριάνα Καλέιν, η οποία κέρδισε δύο αργυρά μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής Γυναικών στη Βαλένθια και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι 2024.

Ως πρόσωπα της Σόφιας – «Παγκόσμια Πρωτεύουσα Αθλητισμού» για το 2024 επιλέχθηκαν ο Άλμπερτ Ποπόφ και η σκακίστρια Μπελοσλάβα Κράστεβα.

Περισσότερα στην κατηγορία

Τρία χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο για τις Καλέιν και Νικόλοβα στον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου στο Μπακού

Τέσσερα μετάλλια κατέκτησαν οι Βουλγάρες αθλήτριες στους ατομικούς τελικούς του πρώτου Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής που διεξάγεται στο Μπακού. Η Μποριάνα Καλέιν κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο σε μπάλα και κορδέλα, καθώς και ένα ασημένιο στο..

ανανέωση: 5/5/24 3:54 PM

Η Στιλιάνα Νικόλοβα κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο στο Μπακού

Η Στιλιάνα Νικόλοβα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο στο πρώτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής που πραγματοποιήθηκε στο Μπακού. Η Μποριάνα Καλέιν παρέμεινε τέταρτη μετά από ανακρίβειες με την κορδέλα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η..

δημοσίευση: 5/5/24 10:20 AM

Η Νάντια Τόντσεβα είναι μεταξύ των διεκδικητών για το Παγκόσμιο Κύπελλο Σκακιού

Στη δεύτερη διοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου σκακιού γυναικών θα υπάρξει και πάλι βουλγαρική συμμετοχή. Αφού πέρσι η Νουργκιούλ Σαλίμοβα έφτασε στον τελικό του τουρνουά του Μπακού, η Νάντια Τόντσεβα θα αγωνιστεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο σκακιού..

δημοσίευση: 4/30/24 12:23 PM