Podcast στα ελληνικά

Νόβακ Τζόκοβιτς

Τρίτος ο Βεζένκοβ στην κατάταξη «Αθλητής Βαλκανίων» 2023

Στην επετειακή 50ή έκδοση της δημοσκόπησης του ΒΤΑ για τον Αθλητή των Βαλκανίων για το 2023 την πρώτη θέση κατέκτησε ο τενίστας από την Σερβία, Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Τζόκοβιτς είναι στην κορυφή της κατάταξης για 8 η φορά και φέτος συγκέντρωσε 103..

δημοσίευση: 1/15/24 4:00 PM
Αντοανέτα Στέφανοβα

Βουλγάρα στην δεύτερη θέση στην Ευρώπη στο γρήγορο σκάκι

Η Αντοανέτα Στέφανοβα κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γρήγορου σκακιού στο Μόντε Κάρλο στο οποίο συμμετείχαν 116 αθλήτριες. Ο αγώνας είχε 11 γύρους και η Βουλγάρα δεν έχασε ούτε μια παρτίδα. Τερμάτισε με 8.5 βαθμούς, 6 νίκες και 5..

δημοσίευση: 1/15/24 10:56 AM

Τον Φεβρουάριο το Μπουργκάς για πρώτη φορά θα φιλοξενήσει αγώνες για το Κύπελλο Ντέιβις

Η Βουλγαρία θα παίξει με τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη στο Μπουργκάς σε αγώνα του Παγκόσμιου Ομίλου I στο τουρνουά για το Κύπελλο Ντέιβις. Οι αγώνες θα παιχθούν στις 3 και 4 Φεβρουαρίου 2024. Έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία το Μπουργκάς θα φιλοξενήσει αγώνες..

δημοσίευση: 1/14/24 12:05 PM
Κουμπράτ Πούλεφ

Ο Κουμπράτ Πούλεφ θα διεκδικήσει τον «απλό» παγκόσμιο τίτλο στην επαγγελματική πυγμαχία σε αγώνα κατά του Μαχμούτ Τσαρ

Ο Βούλγαρος Κουμπράτ Πούλεφ θα συμμετάσχει σε αγώνα με τον Γερμανό συριακής καταγωγής Μαχμούτ Τσαρ – μέχρι πρόσφατα γνωστό ως Μάνουελ Τσαρ για τον «απλό» παγκόσμιο τίτλο της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Πυγμαχίας (WBA) στα βαρέα βάρη. Ο αντίπαλός του θα..

δημοσίευση: 1/14/24 7:20 AM

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ θριάμβευσε με τον τίτλο στο Μπρισμπέιν

Ο καλύτερος βούλγαρος τενίστας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ θριάμβευσε χθες με τον τίτλο στο τουρνουά τένις ATP 250 στο Μπρισμπέιν της Αυστραλίας με έπαθλο 661 585 δολαρίων. Ο δεύτερος στο σχήμα του τουρνουά Βούλγαρος επικράτησε του πρώτου Χόλγκερ Ρούνε από τη..

δημοσίευση: 1/8/24 8:28 AM
Αλεξάνταρ Βεζένκοφ

Ο Αλεξάνταρ Βεζένκοφ είναι «Αθλητής της χρονιάς» της Βουλγαρίας για το 2023

Ο μπασκετμπολίστας Αλεξάνταρ Βεζένκοφ κέρδισε το βραβείο «Αθλητής №1 της Βουλγαρίας» για το 2023. Ο καλύτερος βούλγαρος μπασκετμπολίστας, ο οποίος είναι ήδη παίκτης της Sacramento Kings στο NBA των ΗΠΑ, κερδίζει τη διάκριση για δεύτερο συνεχόμενο..

δημοσίευση: 1/5/24 8:45 AM

Οι 10 καλύτεροι βούλγαροι αθλητές το 2023

Αθλητές από 9 αθλήματα συμπεριλαμβάνονται στο ΤΟΠ 10 της κατάταξης «Αθλητής της Χρονιάς» 2023. Τα ονόματά τους ψηφίστηκαν από 107 αθλητικούς δημοσιογράφους από 43 μήντια. Ο νικητής θα ανακοινωθεί στις 4 ιανουαρίου. Φβορί είναι ο μπασκετμπολίστας..

δημοσίευση: 12/31/23 12:33 PM
Η εθνική ομάδα σκακιού γυναικών με τον ευρωπαϊκό τίτλο στο Πρωτάθλημα στην Μπούντβα

Οι σκακίστριες της Βουλγαρίας έφεραν τη μεγαλύτερη αθλητική επιτυχία του 2023

Τα όμορφα μυαλά των Νουργκιούλ Σαλίμοβα, Γκεργκάνα Πέιτσεβα, Αντοανέτα Στέφανοβα, Βικτόρια Ράντεβα και Μπελοσλάβα Κράστεβα έφεραν τη μεγαλύτερη αθλητική επιτυχία για τη Βουλγαρία το απερχόμενο 2023 με τον τίτλο που κέρδισαν στο Ευρωπαϊκό Ομαδικό..

δημοσίευση: 12/30/23 9:05 AM

500 δρομείς συμμετέχουν στο χριστουγεννιάτικο «Ημιμαραθώνιο του Νεσέμπαρ»

Ο χριστουγεννιάτικος «Ημιμαραθώνιος του Νεσέμπαρ» αρχίζει αυτό το πρωί από την Πλατεία Μεσημβρίας με τη συμμετοχή 500 περίπου οπαδοί του τρεξίματος από όλη τη χώρα, καθώς και από το εξωτερικό. Ένας από τους στόχους της φετινής έκδοσης του..

δημοσίευση: 12/27/23 10:05 AM
Νουργκιούλ Σαλίμοβα

Εξαιρετική εκκίνηση των Βουλγάρων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράπιντ Σκακιού στη Σαμαρκάνδη

Οι βούλγαροι σκακιστές Νουργκιούλ Σαλίμοβα και Ιβάν Τσεπαρίνοφ κατέχουν την πρώτη θέση στην κατάταξη γυναικών και ανδρών μετά την πρώτη ημέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράπιντ Σκακιού στη Σαμαρκάνδη του Ουζμπεκιστάν.  Η ομάδα μας ξεκίνησε πειστικά..

δημοσίευση: 12/27/23 9:49 AM