Британското правителство работи усилено, заедно с още няколко европейски правителства, за отлагане на правото за кандидатстване за помощи от български и румънски работници, когато те преминават от една в друга европейска страна, заяви министърът на труда и пенсиите Йън Дънкан Смит.
Полученото право от 1-ви януари от българи и румънци да работят свободно и да кандидатстват за помощи, ако са безработни, в която и да е страна от Европейския съюз, скоро може да бъде променено, пише изданието "Ню Юръп", като се позовава на интервю за "Сънди таймс" на британския министър по труда и пенсиите Йън Дънкан Смит. Той заявява, че е загрижен за т.нар. "туризъм за помощи" , въпреки наложената вече тримесечна забрана за получаване на помощи от новодошли. Йън Дънкан Смит допълва, че работи заедно с правителствата на Италия, Германия, Холандия и Франция да се отложи за по-дълго време правото на кандидатстване за помощи от българи и румънци. Тази концепция се разминава напълно с твърдението на европейския комисар по социални въпроси Ласло Андор, че работниците имигранти не са напаст, а допринасят за британската икономика, отбелязва "Ню Юръп".
Междувременно друг британски вестник - "Дейли мирър", цитира също Йън Дънкан Смит по повод на помощите, но този път за жилищното настаняване, каквито според него не трябва да бъдат отпускани на безработни имигранти. Освен това в статията на "Дейли мирър" Йън Дънкан Смит и вътрешният министър Тереза Мей цитират тревожни - по техните думи, статистически данни за намаляващия брой на работещи британци и драстично увеличаване на чуждестранните работници.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..