Овъглените останки на административния център в босненския град Тузла напомнят за войната, но не са резултат от нея, а от споразуменията, които сложиха края й през 1995 година, пише Ню Йорк Таймс в анализ на размириците в Босна. Дейтънските споразумения, договорени под натиска на Съединените щати, купиха близо двайсет години мир, но наложиха неработеща управленска структура. Войната през 90-те бе подкладена от етническите различия между мюсюлмани, сърби и хървати. Днес нещото, което обединява трите общности, е отвращението от подобното на хидра президентство и многобройните нива на управление, замислени така че да отговорят на националистическите чувства. Самите Дейтънски договорености обаче никога не са предвиждали тази структура да просъществува толкова дълго. Тя трябваше да бъде заменена с по-пряка форма на управление три години по-късно. сърбите и хърватите обаче не допускат единна държава. Усилията на европейските дипломати през последните години не дадоха ефект, което прегражда и пътя на Босна и Херцеговина към Европейския съюз, пише Ню Йорк Таймс.
Съглашението за асоциация с Евросъюза, чието отхвърляне от правителството предизвика масовите безредици в Украйна през последните месеци, е съдържало сериозни заплахи за аграрния сектор и промишлеността на страната. Това пише Росийская Газета, цитирайки телевизионно интервю на президента Виктор Янукович. За да имат същите условия като европейските производители, украинските трябваше да получават ежегодна дотация от 13-14 милиарда евро. Изобщо обаче не стана дума за отделянето на такива средства, заяви Янукович като призова опозицията в страната към политически компромис.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..