Седем български университета на Международния панаир на образованието в Кипър

Снимка: БГНЕС

Седем български университета се представят на започващия днес в кипърската столица Никозия Международен панаир на образованието. Форумът, който продължава до неделя, е най-голямото специализирано изложение в областта на висшето образование в региона на Източното Средиземноморие.

В тазгодишното 21-во издание на Международния панаир на образованието участват 295 изложители от Кипър и 19 други страни. Домакинът Кипър представя учебните планове, условията за прием и възможностите за квалификация и работа, които дават 8 университета и 18 колежа в страната. Традиционно силно е присъствието на висши училища от Гърция и Обединеното кралство. Великобритания кани студенти за 70 свои университета. 

България също е на едно от челните места по участие, като защитава и позицията си сред петте водещи образователни топдестинации за кипърските кандидат-висшисти. Седем наши университета представят своите програми и възможности за обучение, търсейки нови професионални контакти и бъдещи студенти. Четири български висши учебни заведения - Медицинският университет - Варна, Медицинският университет - София, Варненският свободен университет и Университетът за национално и световно стопанство - София, участват чрез своя кипърски партньор “Каса Колидж” в Никозия, с който те работят по договор за франчайзинг.

Традиционен участник в панаира е Софийският университет “Св. Климент Охридски”. В Никозия пристигна голям екип от най-старото и водещо висше учебно заведение в България, начело с неговия заместник-ректор проф. Анастас Герджиков.

Ректорът на Техническия университет - София проф. Марин Христов и заместник-ректорът на Националната спортна академия доц. Николай Изов също представят своите вузове пред кипърските кандидат-студенти.

Проф. Герджиков и негови колеги от Софийския университет, както и доц. Изов, се срещнаха с представители на българските училища в Кипър и разговаряха по проблеми, интересуващи българчетата от Кипър за кандидатстване в България. Срещата бе организирана от посолството на страната ни в Никозия. В събота университетските преподаватели ще посетят българското училище “Никола Вапцаров” в Никозия, за да се запознаят на място с учебния процес и подготовката на своите бъдещи възпитаници.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47