Пълна синдикална мобилизация е насрочена за днес в Кипър. Парламентът ще обсъжда спорния законопроект за приватизация. В стачка и протестни действия са работещите в трите големи държавни компании в Кипър, които първи трябва да бъдат приватизирани : държавния телеком, електрическата компания и пристанищата.
Работещите в пристанищата излизат на 24-часова стачка. С това решение синдикатите отхвърлиха постигната вчера принципна договореност с Министерството на финансите по въпроса за заплащането на полагания от докерите извънреден труд. Пристанищните работници протестират от 15 февруари срещу орязването на заплащането им и отказват да полагат извънреден труд, което на практика парализира пристанищата в Лимасол и Ларнака следобед, през нощта и през уикендите. На среща в Министерството на финансите със синдикатите и пристанищните власти бе постигнато съгласие в рамките на следващите седмици представители на трите страни да намерят взаимно приемливо решение на проблема. Въздържането от извънреден труд и невъзможността да се обработват корабите и товарите вече причини огромни загуби на пристанищата, фирмите за внос-износ, търговията и икономиката на Кипър като цяло.
Работещите в трите компании ще участват в насрочения за утре голям протестен митинг пред сградата на парламента. Масовата демонстрация се организира от синдикатите в Кипър по време на обсъждането в пленарна зала на спорния законопроект за приватизация. Под външния натиск вътре в залата ще се търси осигуряването на парламентарно мнозинство за приемането на законопроекта, от който зависи по-нататъшното финансиране на Кипър от тройката международни кредитори. Законопроектът трябва да бъде гласуван до 5 март.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..