Над 1200 страници е докладът от парламентарното разследване на причините и отговорните за финансовия и икономически срив на Кипър. Извънредното заседание на парламента, на което той бе обсъден, продължи повече от 7 часа.
Основната вина за финансовия и икономически колапс, в който преди една година изпадна Кипър, носи ръководството на вече закритата Лаики Банк, която беше втора по големина в страната, но в най-тежко финансовото положение. Сериозна е отговорността и на двамата бивши управители на Централната банка на Кипър Атанасиос Орфанидис и Паникос Димитриадис. Проявената “престъпна безстопанственост” от финансовите органи трябва да бъде разследвана от главния прокурор на страната, бе заявено при дебатите в пленарната зала на кипърския парламент. Сривът на банковата система и икономиката на страната през март 2013 г. изправи Кипър пред фалит и доведе до сключване на споразумението с Тройката и безпрецедентното в Европейския съюз “подстригване” на негарантираните депозити.
Разследването обхваща период от 18 месеца в търсене на причините и отговорните за кризата. Докладът заедно с приложенията към него е над 1200 страници.
Според констатациите в него отговорност за срива на банковата система носят двамата бивши управители на Централната банка на Кипър за неадекватното управление и предоставяне на държавна помощ на най-закъсалата Лаики Банк без необходимите процедури. Като грешно решение бе посочено и продаването на кипърските банки в Гърция, което е ощетило банковата система на острова с 3,5 млрд. евро.
В изказванията на лидерите на партии и депутати се разменяха политически оценки за отговорностите и ролята на двете правителства - предишното на Димитрис Христофиас и сегашното на Никос Анастасиадис, за настъпилата икономическа катастрофа. Обсъждането в пленарна зала бе в рамките на парламентарния контрол върху институциите в страната. Докладът и всички събрани доказателства в хода на парламентарното разследване ще бъдат предадени на главния прокурор на Кипър, който ще има последната дума за продължаване на наказателното разследване и изправяне на отговорните за кипърския колапс пред съда.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..