Турция разкритикува остро решението на на Европейския съд за човешките права, с което страната беше осъдена да изплати обезщетение от 90 милиона евро заради военната си операция на остров Кипър през 1974 година. В публикуваното по този повод изявление на турското външно министерство се подчертава, че издадената присъда е погрешна и няма юридическа основа. Според изявлението съдът в Страсбург е обявил присъдата в отговор на старо дело, което е заведено от гръцка страна през 2010 г.Оттогава досега бе придадено ново силно ускорение на преговорите за разрешаване на кипърския въпрос. Тази погрешна, лишена от всякаква юридическа основа и достоверност присъда няма никакво значение в светлината на продължаващия кипърски проблем, се казва в изявлението.
Подчертава се, че въпреки издадената присъда Турция няма да се отклони от целта за намиране на справедливо и трайно разрешение на кипърския проблем. В същото време се призовават всички засегнати страни да окажат пълна подкрепа на преговорния процес, в резултат на което да се постигне приемливо и за двете страни споразумение.
Сумата от 90 млн. евро, която Анкара трябва да изплати на Кипър, е рекордна за всички досегашни присъди срещу Турция.
Преговорите за постигане на мирно разрешение в Кипър бяха подновени през февруари след прекъсване от близо две години, след като кипърският президент Никос Анастасиадис и лидерът на кипърските турци Дервиш Ероглу постигнаха принципна договореност за рестартиране на преговорната процедура.
Историческо решение, с огромна политическа, морална и правна стойност. Такава е единодушната оценка на правителството и партиите в Кипър за присъденото в понеделник от Европейския съд по правата на човека безпрецедентно рекордно обезщетение от 90 млн...
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ