Близо 2 хиляди представители на синдикални организации участваха в антиправителствена демонстрация срещу трагедията в мината в Сома, при която загинаха най-малко 282 миньори, а около стотина души все още са блокирани под земята.
Като стандираха лозунги "трагедията в Сома не е злополука, а е убийство, искаме сметка за Сома, искаме оставка на правителството", протестиращите се опитаха да стигнат до премиерския офис на брега на Босфора, но полицията прегради пътя с бронирани коли и водни оръдия. Демонстрантите легнаха пред колите и барикадите.
По инициатива на профсъюзите в Анкара, Истанбул, Измир,Трабзон и други градове на Турция днес се провежда еднодневна стачка, в която участват десетки хиляди членове.
В съседния на Маниса окръг Измир близо 20 хиляди демонстранти участваха в многолюдна протестна демонстрация, на която поискаха оставката на правителството. Полицията използва сълзотворен газ и водни струи, за да ги разпръсне. На много хора им е прилошало.
Турският президент Абдуллах Гюл посети днес Сома и почти се разплака пред микрофоните докато поднасяше съболезнованията. Гюл заяви, че ще продължи спасителната операция, докато се стигне до затрупаните галерии.
В същото време Международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" обвини турското правителство, че „си играе с живота на хората” във връзка с трагедията на 13 май във въгледобивната мина в околия Сома на провинция Маниса, както и настоя за незабавно разследване на причините за злополуката. Обвинява се турското правителство, ч е„вместо да разследва трудовите злополуки, отхвърля отправените предложения, което е силно шокиращо", се казва още в изявлението на Амнести интернешънъл.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..