Музикална проява със силен политически привкус се провежда днес в Кипър. Световноизвестната британска рок-група Deep Purple изнася концерт тази вечер в окупираните територии на острова. Решението й предизвика протести и много негативни коментари в Кипър, включително от нейни заклети фенове.
Концертът на Deep Purple, който ще се състои тази вечер в окупираната Никозия, е част от тържествата по случай 25-ата годишнина на намиращия се там Близкоизточен университет, водещото учебно заведение на самообявилата се Севернокипърска турска република. Легендарните музиканти вече са пристигнали през незаконно действащото й летище, съобщи Кипърската информационна агенция.
Концертът е безплатен и организаторите очакват над 100 000 фенове на Deep Purple да се съберат на откритата сцена в парка на университета, който обхваща площ от 220 000 квадратни метра.
Турнето на световноизвестната група предизвика много остри реакции в Кипър и гневни нападки в социалните мрежи. Участието на рокаджиите бе коментирано като подкрепа за незаконния режим в окупираните територии. Много кипърци и гърци, доскорошни верни фенове на групата, заявиха, че са разочаровани от нея. В публикувано в кипърските турски медии писмо фронтменът на групата Иън Гилън посочи обаче, че групата никога не е била на една или друга страна, когато става въпрос за изпълнение на музика. Нашата отдавнашна позиция е да свирим навсякъде, където сме поканени, независимо от местните трудности и конфликти, каза вокалистът.
Според организаторите концертът може да се разглежда като стъпка за изграждането на доверие между двете общности за обединението на Кипър. Лидерът на кипърските турци Дервиш Ероглу дори отправи покана към президента на Кипър Никос Анастасиадис да слушат заедно групата.
Световноизвестни изпълнители като Дженифер Лопес, Риана, Джъстин Тимбърлейк, Хулио Иглесиас в миналото също са давали съгласието си за концерти в окупираната от Турция част на Кипър, без да знаят за политическия проблем на разделения остров, но след това са отказвали този ангажимент.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..