Парламентът обсъжда дали държавата да поеме дълг от близо 1 милиард и 500 милиона евро

| обновено на 06.06.14 в 10:53
Снимка: БГНЕС

Парламентът обсъжда дали държавата да поеме дълг от близо три милиарда лава. Депутатите от ресорната комисия вече прочетоха докладите и мотивите. В четвъртък комисията по бюджет и финанси одобри емитирането на облигации на международните пазари. Ресорният министър Петър Чобанов  обясни, че намерението на правителството е чрез заема да погаси стари дългове.

Петър Чобанов присъства в пленарната зала на днешното обсъждане. Критики, разбира се, има, но те са основно от ГЕРБ. Диана Йорданова припомни, че депутатите ще поемат дефицит, който е заложен още в бюджета за тази година, заложени са разходи, които надхвърлят приходите в бюджета. Йорданова прогнозира, че ако правителството не си подаде оставката, дефицитът ще надхвърли един милиард. Тя поиска министърът на финансите Петър Чобанов да гарантира, че до края на 2014-а година няма да поеме нов държавен дълг. Антон Кутев от БСП каза, че ако по времето на ГЕРБ не са изхарчили фискалния резерв, нямало да има и вземане на кредити.

Вчера вечерта ГЕРБ внесоха пети вот на недоверие към кабинета "Орешарски" именно заради финансовата политика на правителството.

Иначе депутатите започнаха традиционно работния ден, в 9.30. Причината пак беше липсата на кворум. Преди началото на заседанието в залата имаше депутати само от ДПС и част от "Атака". Пет минути след девет часа дойдоха и депутатите от Коалиция за България, заедно с председателя на БСП Сергей Станишев. При първата регистрация не достигнаха двама души за кворум, но втората вече беше успешна и парламентът работи.

От догодина отпада изискването за категоризация на самостоятелните заведения за хранене и развлечения. Това решиха депутатите с приети на първо четене промени в Закона за туризма. С промените се облекчава режимът за регистриране на туроператори и туристически агенти. С решение депутатите закриха и Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Функциите й ще поеме министърът на икономиката и енергетиката.

Депутатите трябва да гласуват днес и отмяната на Закона за публично-частното партньорство. При дебатите възникнаха сериозни спорове между управляващи и опозиция. Председателят на парламента Михаил Михов коментира, че Законът за публичното и частното партньорство така и не бил приложен на практика, довел до хаос в законодателството, свързано с обществените поръчки и концесии, и бил типичен пример за свръхрегулация и създаване на ненужно законодателство.

От партия "Атака" също се обявиха срещу Закона. От ГЕРБ обаче настояха да бъдат направени нови промени, но не и тотално отхвърляне, като припомниха, че философията на Закона се подкрепяла и от местните власти още преди неговото приемане и е сложил край на разграбването на държавното имущество.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47