Президентът на Иран Хасан Рохани пристига днес на първото си официално посещение в Турция, след като бе избран на този пост, по покана на турския президент Абдуллах Гюл. Визитата бе отложена веднъж, когато избухна антикорупционният скандал, в който се оказа замесен бизнесменът от ирански произход Реза Зарраб, но по-късно бе освободен от отговорност.
Иранският държавен глава се придружава от голяма делегация, в която са включени няколко министри, а според турските дипломатическите източници в програмата на разговорите са включени изключително важни теми.
Специално място се предвижда да бъде отделено на кризата в Сирия, както и на ситуацията в Египет и Палестина. Анкара и Техеран се опитват да подобрят отношенията си, които се обтегнаха заради конфликта в Сирия, в който Иран подкрепя режима на Башар Асад, докато Турция стои зад бунтовниците, които се стремят да го свалят.
Спорната за доста страни по света иранска ядрена програма също се очаква да бъде предмет на турско-иранските разговори на високо равнище. Турция преди време бе посредник в преговорите между Иран и западните страни, според които Техеран се опитва да се сдобие с ядрено оръжие под прикритието на цивилна енергийна програма. Иран обаче настоява, че целите му са напълно мирни.
На търговско-икономическите отношения също се предвижда да бъде отделено широко място. Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган и иранският държавен глава ще председателстват сесията на Съвета за стратегическо сътрудничество между Турция и Иран, което ще бъде първото заседание. Двете страни възнамеряват да увеличат взаимния стокообмен над два пъти, като целта е да достигне 30 млрд. долара. Турция настоява и за регулиране на цените на природния газ, който получава от Иран, както и за засилване на сътрудничеството в регионалната търговия. Предвижда се да бъдат подписани няколко споразумения.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..