Полицията в Истанбул не разреши на хората от ЛГБТ, както се нарича общността на лесбийки, гей мъже, бисексуални и трансполови, да проведат своя прайд на площада "Таксим". Прайдът е традиционното шествие-парад на ЛГБТ за изразяване на хората от тази общност, че са такива, каквито са, и че имат смелостта да отстояват достойнството си.
Тазгодишният прайд е 5-и и се планираше той да се проведе на площад "Таксим" и в парка "Гези". Стотици хора се включиха в него. Шествието започна от булевард "Истиклял". Турската полиция обаче блокира улиците, водещи към площад "Таксим", издигна барикади около Паметника на Републиката, намиращ се на площада, и не допусна участниците да проведат парада. Коли със сълзотворен газ и водни струи бяха разположени на площада, за да атакуват участниците.
Затворен бе и паркът "Гези". В миналогодишните протести за парка "Гези" участваха и много хора от ЛГБТ. Те бяха организирали свой щанд в парка, а мнозина от тях пострадаха при атаките на полицията срещу демонстрантите. Сега полицията не им разреши да влязат в парка и да поставят там цветя.
Участниците скандираха лозунги, в които се обявиха срещу нарушенията на човешките им права в Турция. На импровизиран митинг пред френското генерално консулство бе прочетено обръщение до медиите.
Турция е от страните, които най-много се критикуват за нарушение на правата на тези категории хора. Една бивша министърка от правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган бе заявила дори, че хомосексуализмът е болестно състояние.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..