Кипър е готов да служи като транзитен пункт за чуждестранните граждани, които искат да напуснат района на военния конфликт в Ивицата Газа. Страната има опит и разработени план и инфраструктура за осигуряването на такъв коридор от Ливан, Египет и Сирия.
Кипър е готов да окаже хуманитарна помощ, като приеме европейски граждани или граждани на трети държави, които искат да напуснат Ивицата Газа или Сирия заради продължаващата криза там, съобщи министърът на вътрешните работи на страната Сократис Хасикос. Кипър е най-близката до размирния район страна-членка на Европейския съюз.
Островът обаче може да бъде само транзитен пункт за напускащите района на военните действия, но не и да приеме бежанци за постоянно. Страната има разработени планове и инфраструктура за такива действия и може да осигури транспорт, подслон и необходимата помощ в рамките на 3 – 4 дни, след които чуждестранните граждани да продължат към крайната си дестинация, уточни кипърският вътрешен министър.
Посолството на Кипър в Тел Авив съобщи преди дни, че има готовност да предостави всякаква консулска и хуманитарна помощ, включително за евакуация на гражданите на ЕС, ако е необходимо. Летището обаче не е затворено и, който иска да напусне страната, има тази възможност.
Европейският съюз се опитва да реши кризата в Ивицата Газа и участието на Кипър е част от този европейски проект, заедно с всички държави-членки, каза Сократис Хасикос. Република Кипър е напълно готова да осигури инфраструктура и човешки ресурси за такава хуманитарна помощ, където е необходимо, подчерта той.
Кипър вече има опит от организиране на евакуация и транзитен коридор в условия на военни действия. Като преходен пункт той бе използван при войната в Ливан и събитията в Египет. През август миналата година, при разгорелия се военен конфликт в Сирия, страната обяви готовност да бъде основният транзитен пункт за евакуация на чуждестранните цивилни граждани от опасната зона. За приемане на нуждаещите се бяха определени пристанищата в Лимасол и Ларнака и международните летища в Ларнака и Пафос.Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..