Кипър може да започне да изнася втечнен природен газ за Европа от 2022 г., казва председателят на Кипърската компания за въглеводороди Тула Онуфриу в интервю за руската информационна агенция ИТАР-ТАСС.
Започването на износ на втечнен природен газ, на първо място за Европа, ще означава реализация на една от стратегическите цели на кипърското правителство – превръщането на страната в регионален енергиен център, което се подкрепя от Европейския съюз и САЩ. Кипър ще може да предложи алтернативен коридор за доставка на енергоресурси от Източното Средиземноморие към континента, намалявайки енергийната зависимост на Европа от Русия.
За да се осъществят амбициозните планове на кипърските власти за експорт на природен газ, е необходимо да се изгради завод за втечнен газ на сушата. Съоръжението ще струва около половината от брутния вътрешен продукт на страната, който достига 17 млрд. евро. Според председателя на Кипърската компания за въглеводороди Тула Онуфрио решение за строителството на този завод може да се вземе само ако той е икономически изгоден. Към момента установените запаси от природен газ край Кипър са само в резултат на проучванията на участъка "Афродита" от американската компания "Нобъл Енерджи" и те са в обем от около 140 млрд. кубически метра. За ефективна работа на завода за втечнен газ е необходимо поне двойно по-голямо количество, казва Тула Онуфрио.
Кипър се надява да получи конкретни данни за запасите от гориво на 6 от 13-те блока в своята изключителна икономическа зона, въз основа на които да вземе стратегически решения, в предстоящите 6–12 месеца, тъй като започват нови сондажи. В рамките на 1–2 дни проучвания в три блока започва италиано-южнокорейският консорциум “ЕНИ/Когаз", както и френската компания TOTAL в два блока.
Ако запасите се окажат недостатъчни за изграждането на терминал на сушата, като алтернативен вариант се обсъжда изграждането на плаваща установка за втечняване на природен газ.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..