ЦИК: 46,80 % е избирателната активност в страната към 19 часа

| обновено на 06.10.14 в 00:32
Снимка: БГНЕС

46,80 % е избирателната активност в страната от данните от 16 РИК-а от всички 31, които са подали информация в ЦИК към 19.00 часа.

 44,96 на сто е окончателно отчетената избирателна активност в Разградска област. В сравнение с предсрочните парламентарни избори миналата година, активността сега е с процент по-малко.

В Габровска област активността е 49,03 %, като най-висока е в Дряновската община - 50,06, а най-ниска в Тревненската - 48,31 на сто.

52 процента е избирателна активност във Варненска област. В морския град са гласували над 48 процента от избирателите.

Малко над 50 % е избирателната активност на пловдивчани в днешния ден.  

Изборният ден във Великотърновския район приключи при 50,54 процента активност, съобщи председателят на Районната избирателна комисия Десислава Йонкова.

Избирателната активност за Шуменския региона е 46,25%, като най-висока е в община Никола Козлево - 60,62%. Спрямо парламентарните избори през 2013-а година, избирателната активност в областта е с 2 процента по-ниска. 

В Силистренско гласуването приключи с избирателна активност от 52,09%,  в Сливенско с 42,4 процента, а в Ловешка област - 50,85 процента.

49,6 % е избирателната активност в област Перник, а в областния град е 48,5 на сто. В изборния ден там нямаше сигнали за тежки нарушения.

С 46,97 процента активност официално приключи изборният ден в Пазарджишка област.  Най-активно са гласували в Батак - почти 60 на 100. Според говорителят на РИК Георги Добрев обаче, преференциалният вот ще затрудни работата на комисията и е възможно обработката на протоколите ще продължи през цялата нощ:

Всяка една преференция трябва да се смята на калкулатор, трябва да се смята самостоятелно като сбор за цялата листа, за целия протокол и тогава вече да се сравнява със съответната контрола и това технически е бавене на време.

Избирателната активност в страната към 17 часа по данни на ЦИК е 39,2 процента. Най-висока е тя в Силистра - 44,20 процента, следват Търговище - 43,84 процента, 23-ти РИК София - 43,58 процента, и Стара Загора - 43,46 процента. Най-ниска досега се очертава активността на гласуване в Кърджали - 29,34 процента, Русе - малко над 34 на сто, Благоевград - 36 процента, във Видин - също толкова, както и в Кюстендил - същият процент на гласуване, Сливен - 34,97 на сто. В 19 часа приключи изборният ден.

Към 17 часа до урните са отишли 2 704 894 избиратели от 6 900 000 в избирателните списъци. Активността към 17 часа е по-ниска от предсрочните парламентарни избори през 2013-а година. Според Цветозар Томов обаче това не е показателно:

Рано е да се направи изводът дали на тези избори активността е по-ниска, отколкото на изборите през 2013-а година. Още повече, че сега се гласува в близо два пъти повече секции извън страната.

По данни на централната избирателна комисия, в две секции в Солун, които са извън консулската ни служба, има струпване от желаещи да гласуват. Личните им карти са взети от комисията, но гласуването продължава.

Към 19.00 часа по данни от Външно министерство, постъпили в ЦИК, гласувалите българи зад граница са малко над 77 000. 36 000 от тях в Турция. Въпреки двойно по-големия брой секции в чужбина, на този етап не се оправдава очакването за повече гласуващи зад граница сънародници. 

В 20 часа ЦИК обяви края на изборния ден.

За "Хоризонт" говорителят на ЦИК Цветозар Томов коментира: В районните избирателни комисии засега всичко върви по график. Предполагам, че още тази нощ ще пристигнат по-голямата част от протоколите от районните избирателни комисии.

Близо 200 жалби и сигнали постъпиха в Централната избирателна комисия в деня на парламентарните избори. Нарушенията не опорочават сериозно вота, смятат от  комисията. 4 дни след края на гласуването е крайният срок за огласяване на резултатите, а в 7 дневен  срок ЦИК трябва да посочи имената на  избраните депутати в 43 -тото народно събрание.

Окончателната избирателна активност ЦИК ще обяви с официалните резултати. Към момента се твърди, че до урните са отишли по-малко от хората в сравнение с предишните избори през 2013-а година. Най-малко са гласувалите в Кърджали, най-много в Силистра. Данните от чужбина сочат, че въпреки два пъти повечето разкрити секции, гласували се доближават  до тези от предишния вот. Говорителят на ЦИК Цветозар Томов заяви:

На места, където традиционно много малко българи гласуват, сега имаме по-голям интерес към изборите и обратно. Някои от секциите в Турция не са били особено активни. На мен ми изглежда, че ще се окаже, че ще има по-висока активност в западноевропейските страни.

В Атина и Лондон до последно имаше опашка от желаещи да гласуват. Жалбите и сигналите, освен за действията на секционните комисии са обичайните, включително и за оповестяването на социологически проучвания, обобщи говорителят Александър Андреев:

Тези сигнали се отнасят до девет информационни сайта. По отношение на три от тях вече има постановени решения. Разбира се, има и сигнали, които се отнасят до контролиран вот или купуване на гласове. Такива сигнали са подадени в Кюстендил, Вакарел. Има един сигнал по отношение на заплаха на избиратели за принуда, за да могат да гласуват за определена партия. Другите видове сигнали са насочени към изборните секции извън страната, където се твъди, че в изборните секции в Бурса се превозват с автобуси избиратели, за да могат да гласуват.

Едва след като детайлно се прегледат протоколите, ще може да се каже къде е имало корпоративен вот. Жалба от Бобов дол този път няма. Протокол от полската секция Летница също не е пристигнал в ЦИК. Тази нощ районните избирателни комисии приемат протоколите от секционните. В ранните часове на деня се очаква първите РИК-ове да пристигнат в ЦИК. Първите извадки фирмата-преброител ще оповести след час. Преброителите са повече на брой. Не се очаква обработката на протоколите да се забави.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47