Бизнесът е доволен, че вече има свое министерство

Бизнесът е доволен, че вече има свое министерство, което ще се занимава със специфичните проблеми на регулиране на икономиката. Това коментира за "Хоризонт"  председателят на  Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Малкият и средният бизнес по принцип са приоритет във всяка инкономика, но едрият бизнес желае да види по-добро регулиране и намаляване на административния натиск, посочи Велев:

Малкият и средният бизнес, той е бизнесът, който има нужда от насърчаване и подкрепа. Там конкуренцията е в най-голяма степен действащ фактор. Ние бихме желали да видим намаляване на административните прегради и пречки, за инвестиции, за развитие на едрия бизнес. Иновациите, насърчаване на експорта до реиндустриализацията - това не е клише, а важна задача.

Предприемачите от малкия и средния бизнес очакват новото икономическо министерство да разработи система за прилагане на политики към техните фирми, заяви председателят на Националното сдружение на малкия и среден бизнес Елеонора Негулова:

Моделът е сбъркан. Не е достатъчно да се декларира и да се разбира, че малкият бизнес е гръбнакът на българската икономика. Всъщност начинът, по който той се подпомага и начинът, по който му се дава възможност да се реализира потенциала - това е, което липсва. Малкият бизнес е основният работодател в страната. Осигуряваме работа на над 65 процента от заетите. Всъщност сме и най-големият данъкоплатец като сектор на българската икономика. И, всъщност - да се намери начин да се обединяват ресурсите на бизнеса и на публичната власт, за да се върви напред.

Представители и на малкия, и на едрия бизнес посочиха, че откриват и добри страни във факта, че икономическият министър Божидар Лукарски е юрист.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47