Над 80 на сто от постройките в централната част на Непал са срутени

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Близо 8 милиона са пострадалите от унищожителното земетресение в Непал, 1 милион деца имат нужда от помощ. Най-тежко остава положението в средните части на страната. Над 4400 са жертвите, а ранените са над 6500 души. Непалският премиер, Сушил Коирала предупреди, че загиналите могат да достигнат 10 000 с напредването на спасителните дейности. 

Световната програма по прехрана на ООН обяви, че над милион и четиристотин хиляди души имат нужда от спешна помощ. Сеизмологични изследвания сочат, че земетресението може би е преместило земната повърхност под Катманду с около три метра. 

Докато световните медии се фокусират върху разрушенията в Катманду и лавините под Еверест, най-тежки са разрушенията в Централен Непал. В района на Гурка, в близост до епицентъра, в някои села над 80% от сградите са срутени. Достъпът до много населени места остава затруднен или напълно невъзможен. В четвъртия ден след земетресението спасителните дейности се фокусират върху оцелелите. 

С напредването на времето шансовете за намиране на оцелели под отломките намалява значително. Десетки хиляди живеят в импровизирани палаткови лагери или спят на улицата от страх от нови  трусове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Над 5 хиляди достигна броят на жертвите на земетресението в Непал

Продължава да се увеличава броят на жертвите на силното земетресение в Непал. Загиналите при труса от 7,9 по Рихтер вече са над 5000, ранените са повече от 11 хиляди. Около половин милион души са загубили домовете си. Според ООН 1 милион деца в Непал в..

обновено на 28.04.15 в 17:48
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..

публикувано на 01.02.18 в 16:47