Турция е експулсирала над 1300 чужденци, които са били уличени или заподозрени, че се сражават в редовете на терористичната групировка "Ислямска държава". Със същия мотив е бил забранен достъпът в страната на над 14 хиляди чужди граждани, за които властите имали сведения, че възнамеряват да се присъединят джихадистите. Това съобщи главният съветник в Министерския съвет на Турция Гьокхан Четинсая.
По думите му, чужденци, които посещават Турция с цел от тук да преминат в Сирия или в Ирак и да се присъединят към джихадистите, са заплаха както за Турция, така и за държавите, чиито граждани са.
Правим всичко, което е по силите ни, за да попречим на преминаването им през нашата страна, каза още турският съветник.
Турската страна обаче счита, че няма ефективно сътрудничество с държавите, чиито граждани идват в Турция, за да се сражават на страната на ислямските терористи. Има слабости в обмена на разузнавателна информация и това подпомага чуждестранните бойци, отбелязват специалистите. Затова Анкара настоява да се създадат механизми за активизиране на сътрудничеството, както и надеждно осигуряване и обмяна на повече разузнавателна информация.
Турските власти съобщиха, че са задържали и са експулсирали обратно 15-годишно момче с шведски паспорт, което възнамерявало да се присъедини към бойците на "Ислямска държава".
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..