Американският Сенат не продължи действието на Патриотичния акт

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският Сенат не продължи действието на някои глави от Патриотичния акт и по този начин спря временно събирането на данни за телефонните разговори от Агенцията за национална сигурност. В същото време законодателите преустановиха за момента дискусиите по друг закон, който прави промени в досегашната програма за електронно следене.

Задачата пред законодателите беше или да продължат действията на ключовите глави от Патриотичния акт, или да приемат така наречения "Фрийдъм акт". Последният дава право на телефонните компании да архивират данните от разговорите, докато Агенцията може да има достъп до тях със съдебна заповед при разглеждане на определени случаи. Липсата на консенсус в редицата на републиканците доведе до необичайното заседание. Сенаторите приеха да не дискутират Патриотичния акт, а приетия от Камарата на представителите "Фрийдъм акт". До гласуване обаче не се стигна. 

Един от опонентите е участващият в кандидатпрезидентската надпревара за изборите през 2016-а републиканец Ранд Пол. Пол заяви, че нормативният акт нарушава гражданските свободи на американците и настоя за още промени. И двете партии разкритикуваха намерението му да блокира временно гласуването, което се очаква да е в полза на новия закон.

По-рано Барак Обама предупреди, че оставянето без регулация за следене на хора, които представляват опасност, излага страната на риск.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47