Депутатите не приеха предложението за прекратяване на концесията за добив на злато, ценни и редки метали. Предложението на "Атака" беше изцяло подкрепено от депутати на БСП и БДЦ. От останалите партии гласуваха "против" и "въздържал се".
Предложението на "Атака" не беше прието, но от дебатите излязоха данни, които голяма част от депутатите намериха за обезпокоителни.
Вносителят на предложението Волен Сидеров посочи, че мярката би засегнала дейността на канадската компания "Дънди прешъс металс". Сидеров цитира и данни, според които за 15 години държавата е получила близо 70 милиона лева концесионна такса на фона на над 7 милиарда печалба.
Тоест, имаме 700 процента печалба от страна на този концесионер. Обявявам награда от 10 лева, ако някой ми посочи друга държава в света - от третия, четвъртия, петия и шестия свят, която да е позволила на чуждестранна фирма да изнася златото и ценните метали от нейните находища срещу по-малко от 1 процент концесионна такса.
Депутатът от БСП Чавдар Георгиев даже припомни, че концесионната такса за добив на инертни материали е по-висока от тази за добив на злато:
Ако вие искате да добивате пясък, чакъл, глина, държавата ще поиска от вас концесионно възнаграждение между 2 и 5 процента. За злато е определено концесионно възнаграждение 1,5 процента, което в последствие е намалено на половина по времето на НДСВ. Кажете ми, ако това не е неизгоден договор, какво е?
Неговият колега Георги Божинов предупреди, че фирмата може да се облагодетелства допълнително, ако в сила влезе договор за свободна търговия между ЕС и САЩ.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..