Консервативната партия на Ердоган загуби пълното си мнозинство в парламента

"Джумхуриет": Краят на една епоха

Снимка: ЕПА/БГНЕС


а първи път, откакто дойде на власт в Турция през 2002 година, консервативната ислямистка партия на президента Реджеп Тайип Ердоган изгуби пълното си парламентарно си мнозинство. Управляващата Партия на справедливостта и развитието получи едва 40,8 процента.

Така, освен че ще трябва да търси коалиционен партньор, за да продължи да управлява, доминиращата политическа формация през последното десетилетие не можа да събере 330 депутати в 550-местния Меджлис, което щеше да ѝ позволи да прокара промени в конституцията за значително засилване на правомощията на президента Ердоган. 

Партията на справедливостта и развитието е ясният победител на парламентарните избори, заяви турският премиер Ахмет Давутоглу и обеща да вземе всички необходими мерки, за да предотврати политическа нестабилност в Турция.

Давутоглу даде да се разбере, че партията му не се отказва от намерението за изготвяне на нова конституция.

Голямата новина от турските парламентарни избори е, че прокюрдската Демократична партия на народите успя да премине бариерата за влизане в парламента. Десетпроцентният праг, поставен, за да осигури "стабилност на управлението", беше пречка за по-малките партии и от години се обсъждаше премахването му. 

Лидерът на Демократичната партия на народите Салахатин Демирташ заяви:

На тези избори спечелиха тези, които защитаваха демокрацията, свободата и дружбата. Загубиха и отстъпиха авторитарно настроените. Тази победа е на всички потиснати етнически групи и религии – християни и някои разклонения на исляма в Турция, които искат да живеят свободно, без да бъдат противопоставяни. Салахатин Демирташ

Главното послание на избирателите от вчерашния вот е, че те не искат Ердоган да получи по-големи правомощия в управлението на страната чрез въвеждане на президентска система на управление. ПСР излезе победител от изборите, но в същото време електоратът показа червен картон на Ердоган, що се касае до амбициите му да си осигури по-голяма власт.

Наблюдатели коментират, че избирателите са реагирали
негативно на агресивната пропаганда на ПСР преди изборите, а несъгласието им с тази линия се е изразило и в увеличение на гласовете за опозиционните партии.

"Краят на една епоха" е водещото заглавие на "Джумхуриет", "Край на 13-годишното еднопартийно управление", присъединява се и "Хюриет". Изданията извеждат като акцент влизането в парламента на Демократичната партия на народите. 

"Хюриет" очертава три възможни сценария след изборите: коалиционно правителство, правителство на малцинството или преходен кабинет, който да отведе страната на предсрочни избори.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Партията на справедливостта и развитието печели най-много гласове на изборите в Турция

Партията на справедливостта и развитието печели най-много гласове, сочат първите прогнозни резултати на проведените днес парламентарни избори в Турция. Управляващата партия на президента Реджеп Тайип Ердоган запазва водещата си позиция в турския..

обновено на 07.06.15 в 21:45
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган гласува със съпругата си Емине в Истанбул

Приключи гласуването на парламентарните избори в Турция

Приключи гласуването на парламентарните избори в Турция и първи предварителни резултати от вота ще има още тази вечер. Според прогнозите най-много гласове се очаква да спечели управляващата Партия на справедливостта и развитието на президента Реджеп Тайип..

обновено на 07.06.15 в 18:51
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..

публикувано на 01.02.18 в 16:47