Разногласията между министрите от Еврозоната достигнаха връхна точка късно снощи след 9 часа преговори, на които гръцкият финансист №1 Евклид Цакалотос не успя да убеди колегите си, че правителството му ще въведе желаните реформи. Председателят на еврогрупата Йерун Дейселблум обобщи на излизане:
Беше обсъден проблемът с надеждността и доверието. Все още е много трудно, но работата продължава - това е всичко, което мога да кажа.
Очертава се ясно разделение на две групи. По-малобройната, начело с Франция, лобира за спасяването на Гърция на всяка цена и настоява за нов бърз заем и опрощаване на част от дълговете ѝ. Втората по-голяма група, начело с Германия, но също Финландия, Холандия, източноевропейците са скептично настроени и искат повече гаранции преди да се подпишат за трети път гръцко финансиране. На заседанието снощи финансовият министър на Финландия открито заплаши с вето Александър Ступ отрече да е единствен:
Мерките, предложени от Гърция просто са неадекватни и на този етап тя не може да получи нови заеми. Не само ние бяхме на тази позиция. На нашето мнение бяха повече от половината от страните-членки.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас поиска над 53 милиарда евро за да покрие заемите на страната си през идните три години. Сумата обаче може да набъбне до близо 70 милиарда ако се рекапитализират източените гръцки банки.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..