Ирански и африкански клиенти заместиха руските търговци на истанбулския пазар

Кризата в Русия и в Украйна се отразиха негативно турската търговия.

Сред най-засегнатите е пазарът Лалели в Истанбул,  известен като сърцето на куфарната търговия. До кризата годишният оборот на този пазар бе около 5 млрд. долара годишно. Той се осигуряваше главно от руските и украинските клиенти и търговци. 

Но след като икономическата криза удари Русия, търговията на Лалели спадна с около 60 процента и понесохме значителни загуби, заяви президентът на Дружеството на производителите и търговците на Лалели Гъясеттин Еюпкоджа.

По думите му обаче през последните два месеца е налице активизиране на пазара. Това е благодарение на притока на клиенти от Иран и африканските страни Гана и Нигерия, благодарение на които  успяли да снижат загубите до около 30 на сто.

 

Въпреки че Турция в момента е заобиколена от страни, които са в криза като Русия, Сирия, някои балкански държави, на пазара Лалели продължават да  търгуват с около 55 страни в света.

За да покрият загубите от чуждите клиенти, от Лалели организираха  голямо търговско изложение в представителния изложбен и търговски център СиЕнАр експо в Истанбул, на който бяха пуснати в разпродажба на значително ниски цени редица маркови стоки, произведени за Руския пазар. Смятаме, че подобни изложения ще активизират пазара,коментираха организаторите .

Подобен шопинг фестивал  предстои да бъде организиран и през месец август в Истанбул, за който са поканени представители от 27 страни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47