Еврокомисията обяви, че удължава компенсациите за земеделските производители, които търпят загуби от контрасанкциите на Русия.
Новите компенсиращи мерки за намаляване на загубите от провален износ към Русия са въпрос на формалност идните дни, според Комисията. Говорителят Мина Андреева уточни, че следващата седмица ще влязат в сила схемите за сектор "Плодове и зеленчуци", а тези за млекопроизводителите – на 1 октомври.
Руското правителство прие забранителен списък с определени земеделски стоки от ЕС в отговор на икономическите санкции, наложени от Брюксел заради анексирането на Крим и руската намеса в Източна Украйна. Това руско контраембарго бе удължено през юли паралелно с удължаването на евросанкциите.
Съответно от този август Брюксел продължава намесата ни на земеделските пазари, за да намали свръхпредлагането от непродадената стока, да запази нивото на изкупните цени и да се намалят загубите от вече направени разходи от фермерите.
За млечния сектор до февруари 2016 г. остава публичното изкупуване на непродадената стока и частно складиране на масло и обезмаслено мляко на прах. До юни догодина продължава изтеглянето на плодове и зеленчуци от пазара за безплатно разпространение. В замяна на евросубсидия те могат да се даряват на благотворителни организации, училища и други. Към момента по този механизъм в целия ЕС са изтеглени към 770 хиляди тона от пазара с финансова помощ от 155 милиона евро.
Според българското Министерство на земеделието и храните България има преки загуби на руския пазар за 10-12 милиона евро годишно, което представлява едва около 0,2 – 0,3% от общия аграрен износ за всички страни.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..