Вече 70 години на този ден в Япония почитат паметта на стотиците хиляди загинали при първата в историята атомна бомбардировка, извършена от САЩ.
В осем часа и петнадесет минути сутринта местно време, Япония отбеляза седемдесетата годишнина от атомната бомбардировка над Хирошима. Милиони сведоха глава и запазиха минута мълчание в памет на хилядите жертви от първата употреба на ядрено оръжие през 1945-а година.
На съдбовния шести август, тежката летяща крепост Бе 29 пуска бомбата, известна с прякора Малкото Момче. Район с радиус от почти два километра от епицентъра на експлозията е напълно разрушен. Хиляди цивилни са изпепелени в първите секунди след взрива, а десетки хиляди още ще починат от тежки изгаряния и радиоактивно облъчване в следващите седмици и месеци.
Бомбардировката предизвиква невъобразим шок по света, но не е достатъчна да принуди японската правителство да се предаде. Американските военни защитават употребата на ядрено оръжие с аргумента, че много повече японски и американски животи биха били загубени, ако се беше наложила битка за всеки остров с фанатизираната японска армия. Тезата се отрича от оцелелите от ужаса на Хирошима и Нагасаги. Много от тях също се възпротивяват на намеренията на настоящия японски премиер Шиндзо Абе да изпраща военни сили в подкрепа на американски военни операции по света.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..