10 европейци са депортирани от Кипър по подозрения за връзки с "Ислямска държава"

Кипър- зелената линия
Снимка: Бранислава Бобанац

10 европейци са депортирани от Кипър по подозрения за връзки с "Ислямска държава". Кипър, която е най-близката страна-член на ЕС до района на конфликта, засилва мерките за сигурност след атентатите в Париж, и особено по “зелената линия”, разделяща острова.

10 европейски граждани са били депортирани по информация, че са се опитвали да преминат през Кипър незаконно, пътувайки за или от Сирия, съобщи външният министър на страната Йоанис Касулидис. Те са били арестувани в райони около буферната зона между свободните и окупираните територии на страната. Чужденците не са дали задоволителни обяснения за целта на тяхното пътуване и, поради липса на достатъчно данни за представяне пред съда, те са депортирани, обясни Касулидис. Той не посочи националността им, но по неофициална информация сред тях има френски и британски граждани.

Затова и по протежение на разделителната “зелена линия” и пропускателните пунктове през нея са взети допълнителни мерки за сигурност след терористичните атаки в Париж в петък, съобщиха от полицията на Кипър. Страната, която е най-крайната точка на Европейския съюз до Близкия изток, може да бъде използвана като транзитен пункт за нелегално преминаване на наемници с крайна дестинация в Ирак и Сирия. В края на октомври британският вестник “Мирър” съобщи, че джихадисти от западните страни и специално от Великобритания се присъединяват към “Ислямска държава”, преминавайки през Кипър. Те пристигат законно като туристи с международни полети в Република Кипър, след което преминават през разделителната “зелена линия” в окупираните територии на Северен Кипър, където са каналджиите. Преходът им през Средиземно море до сирийското крайбрежие струва 1200 евро. Според “Мирър” до 60 британци са пътували към Сирия, използвайки този нов маршрут.

След атентатите в Париж в повишена готовност са поставени всички сили за сигурност и компетентни органи на Кипър, бе съобщено още. Засилено наблюдение и мерки се прилагат към чуждестранни посолства и международни организации, в ход е и комуникация с чуждестранни партньорски служби.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47