Външният министър на Русия Сергей Лавров е готов да се срещне с турския си колега Мевлют Чавушоглу по време на заседанието на министрите от Съвета за сигурност и сътруничество, която ще се състои на 3 и 4 декември в Белград. Това обяви Лавров в кипърската столица Никозия, където е на официално посещение днес. Той изрази и твърдата позиция на Русия за уреждане на Кипърския въпрос и премахване на системата на военни гаранции за острова.
Москва разглежда свалянето на руския бомбардировач като акция на Турция, противоречаща на задачата за борба с тероризма, подчерта Сергей Лавров в изявление след срещите си с президента на Кипър Никос Анастасадис и външния министър на страната Йоанис Касулидис днес. Зад тази атака може да се крие опит за провал на политическия процес за уреждане на кризата в Сирия, започнал във Виена, което ще помогне на ислямистите да се възцарят в региона, каза ръководителят на руската дипломация.
Лавров ще приеме търсения от Анкара контакт по време на форума на външните министри в Белград, за да чуем какво ще ни каже господин Чавушоглу, посочи руският дипломат № 1.
Москва е готова за провеждане на съвет Русия-НАТО, тя е натрупала много въпроси към Алианса, подчерта още Лавров.
Според него действията на Евросъюза за замразяване на връзките с Руската Федерация са абсолютно контрапродуктивни. Ние сме убедени, че в интерес на всички народи на нашия континент е формирането на единно пространство на сигурност и сътрудничество, посочи Сергей Лавров.
В тази връзка по време на срещите му в Никозия е обсъден и Кипърският въпрос. Окончателното му решаване трябва да стане на основата на постигнато съгласие между двете кипърски общности, без налагане на схеми отвън, и в съответствие с резолюциите на ООН, подчерта Лавров. Той потвърди и позицията на Русия за премахването на гаранциите след обединяването на страната, каквито сега имат Турция, Гърция и Великобритания.
Сергей Лавров изрази и интереса на Русия за разширяване на икономическите връзки с Кипър, най-вече в областта на енергетиката, търговията и за инвестиции в приватизацията в страната.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..