С първата за тази година среща на лидерите на двете кипърски общности Никос Анастасиадис и Мустафа Акънджъ днес започва новият кръг преговори за решаване на Кипърския въпрос. Според основните участници в мирния процес и политически наблюдатели 2016-а може да стане годината на обединяването на страната, разделена от близо 42 години.
Преговорите по Кипърския въпрос вече са в решаващата си фаза и първите месеци на тази година се смятат за ключови и определящи за постигането на споразумение.
През януари президентът на Кипър Никос Анастасиадис и лидерът на кипърските турци Мустафа Акънджъ ще имат три срещи, като най-важният въпрос, върху който те ще се фокусират, е въпросът за собствеността. Това е много болезнен и чувствителен проблем, който вече три месеца е в центъра на преговорите и по който двете преговарящи страни имат сериозни различия. Анастасиадис и Акънджъ трябва да намерят справедливо решение за възстановяването на имотите на бежанците от двете общности или за тяхното обезщетяване. Преобладаващата част от засегнатите са кипърските гърци, принудени да напуснат родните си места в северната част на острова след турската инвазия и окупация през 1974 г.
Все още трънливи преговорни глави са също така териториалните корекции, заселниците от Турция, гаранциите и изтеглянето на окупационните сили на турската армия, управлението на бъдещия федерален Кипър. Критична точка е и позицията на Турция.
Според кипърския президент Никос Анастасиадис в преговорите досега е постигнато взаимно разбирателство по много от главите и е изминат значителен път към общи позиции, но все още предстоят трудни въпроси.
Споразумението, което ще бъде постигнато от двамата лидери, ще бъде поставено за одобрение на два едновременни референдума в двете кипърски общности. Като възможни срокове за тях се посочват пролетта или лятото на тази година.
Никос Анастасиадис и Мустафа Акънджъ нееднократно декларираха политическата си воля и общо желание през 2016 г. да се сложи край на неприемливото статукво и да се постигне обединяване на разделения вече 42-ра година Кипър. Решението се търси чрез създаването на двуобщностна двузонална федерация, с единно международно представителство, суверенитет и гражданство, която да се превърне в просперираща европейска държава.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..