На енергийната борса бяха изтъргувани количества ток в размер на под 5% от общото потрпебление на страната

Снимка: архив

В първия ден от същинската работа на енергийната борса токът се е продавал средно за 44.05 лева за мегаватчас и са сключени 24 сделки. Според председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов борсата е тръгнала предпазливо, но без особени проблеми.

В рамките на пробния период на енергийната борса цените на търгуваната електроенергия се движиха между 70 и 75 лева за мегаватчас. Тези стойности бяха близки до цените, по които се продава тока и сега на свободния пазар. Днес, при започването на реалната работа, цените бяха доста по ниски - 44 лева за мегаватчас средно. Иванов опредили това като нормално за началото на борсовата търговия:

Разочаровани са тези, които считаха, че цената ще скочи нагоре. Цената, която  в момента е договаряна в първия ден показва, че търговците са осигурили своите клиенти със съответните количества електроенергия за утрешния ден, а по-скоро играят на борсата, за да има допълнителни количества, с които могат да оперират свободно.

На борсата количества за продажба са предлагали и трите държавни дружества, произвеждащи ток - НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица изток"-2.

Количествата, които те са предложили са сравнително малки, защото виждате, че най-голямото изтъргувано количество е 239 мегавата. В момента потреблението е 6 200 мегавата.

Ликвидността на борсата ще се появи с по-голям интерес за закупуване на електроенергия. Бих говорил за липса на ликвидност, ако интересът е много по голям, а предлаганите количества по малки, каза Иванов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47