Всеки четвърти млад човек у нас нито учи, нито работи, сочат данни на Българската стопанска камара. По този показател България се нарежда трета в Европейския съюз, като с по-лоши резултати са единствено Гърция и Италия.
Ръст на отпадащите от образователната система и особено на напускащите заради отпътуване в чужбина, намаляващ брой на приетите у нас студенти за разлика от растящия дял на младежите, които избират престижни чужди университети, и незаинтересованост към продължаване на обучението в началната и основна степен. Това са част от констатациите в анализа на работодателската организация. В същото време от там изразяват безпокойство за класификацията на младежите, която е в пряка връзка със заетостта. С 16% е намалял броят на завършилите образование в последните 10 години. С 25 на сто е намалял броят на училищата за същия период.
България води негативната класация в Европа по брой на 15-годишните ученици, които не могат да четат. Същевременно разходите за образование са нараснали двойно.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..