Балканският път на миграцията - основен акцент на срещата във Виена

Премиерът Борисов аргументира необходимостта от ограда по границата на ЕС и изграждане на зони за сигурност в трети страни

| обновено на 24.09.16 в 09:14
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българският премиер Бойко Борисов и германският канцлер Ангела Меркел са сред лидерите на европейските държави, които участват в днешната среща на високо равнище във Виена, посветена на мигрантската криза.

Борисов ще се застъпи за създаването на приемни центрове за бежанци извън пределите на Евросъюза, обяви самият той в интервю за австрийската обществена телевизия ORF, излъчено снощи. Борисов подчерта необходимостта от укрепване на цялата външна граница на Съюза:

Заливане на държави като Гърция, Италия и България с бежанци, докато Унгария и Австрия вдигат огради по границите, не е нито европейско, нито демократично, каза българският премиер, цитиран от австрийската телевизия.

Усилията за по-добра охрана на външната граница на Европейския  съюз и за повече помощ на държавите, откъдето бежанците се отправят към Европа - това се обсъжда на срещата във Виена.

Освен Борисов и германския канцлер, на срещата във Виена присъстват премиерите на  Албания, Гърция, Хърватия, Македония, Сърбия, Словения, Унгария, както и председателят на Европейския Съвет, Европейския комисар по въпросите на миграцията и румънския министър на вътрешните работи. Как да се ускори темпото за намиране на конкретни решения на проблемите по мигрантската криза, в които да участват всички страни - това е основният въпрос. За отбелязване е, например, че над 20 000 мигранти са проникнали в Европа през западнобалканския маршрут, след като през март той беше официално закрит.

Същевременно правителствената пресслужба съобщи, че премиерът Бойко Борисов е обсъдил с евродепутата от групата на консерваторите в ЕП Джефри ван Орден общите европейски действия за опазване на границите и справянето с миграционната криза. Борисов е запознал европейския депутат с усилията, които полага България за опазване на европейската граница и посочил, че допълнителните средства, осигурени от Брюксел, са висока оценка за охраната на общата европейска граница.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47