България може да плати по-малко за оборудването за АЕЦ "Белене" от сумата, постановена от арбитражния съд в Женева. От енергийния форум в Баку заместник-енергийният министър Жечо Станков съобщи, че Русия приема, че има грешка при изчисляването на лихвите, които НЕК трябваше да плати за централата. Според него, в най-добрия случай, това би намалило дължимите към руснаците суми с около 12 милиона евро. Точният размер предстои да бъде уточняван, обясни Жечо Станков:
Конкретната стойност подлежи на изчисление, не е в нашата компетентност, за да можем да кажем точно каква е стойността. Ние възразяваме по начина на изчисление и се надяваме в най-кратки срокове арбитражът да се произнесе. Важно е да споменем, че руската страна се е съгласила с това, което ни дава възможност да считаме, че това е от наша страна протест, който ще бъде признат и съответно лихвата ще бъде намалена. Говорим за лихва, след месец май 2015 година, която е приблизително в размер на 83-84 милиона, и се надяваме, уважавайки нашия иск, нашите претенции, да може да падне тази стойност.
Националната електрическа компания (НЕК) е решила да не обжалва решението на Международния арбитражен съд по казуса АЕЦ "Белене", това бе съобщено на сайта на Министерския съвет (МС).Международното адвокатско дружество "White and Case", което представляваше интересите на НЕК пред Международния арбитражен съд, е готово с поисканото от премиера Бойко Борисов становище какви са възможностите да се обжалва решението.
Адвокатите посочват, че възможностите да се обжалва от страна на България са твърде ограничени, защото арбитражни решения по търговски дела се смятат за окончателни и задължителни. Има обаче възможност за технически корекции и те вече са поискани от страната ни.
"Атомстройекспорт" е приела четири от седемте грешки, посочени от българската страна, което ще намали дължимата от НЕК сума. Очаква се окончателното произнасяне на съда в Женева. Електрическата ни компания е била запозната с всички хипотези за оспорване на решението на Арбитражния съд и е взела решение обжалване да не се предприема.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..