Следващият месец Европейската комисия ще прецени дали да започне наказателни процедури срещу страните, които не приемат достатъчно бежанци по задължителните квоти.
От декември насам България не е настанявала нови бежанци от Гърция и Италия по схемата за солидарно преместване, докладва Европейската комисия.
Все още реално приетите у нас бежанци са 29 души, дошли от Гърция. Такива бяха данните и в предишния доклад на Еврокомисията в началото на декември миналата година.
Нито един бежанец не е пристигнал от Италия в България, въпреки обещаната квота от 471 места.
Данните са единствено за гласуваната през 2015г задължителна система за солидарно разпределяне на 160 хиляди бежанци по квоти в помощ на Италия и Гърция. До есента на тази година България има правно-обвързващ ангажимент да настани поне 1302-ма бежанци от тези две държави.
Нито един човек не е презаселен в България и по другата приета от ЕС схема за доброволен прием на хора директно от бежански лагери в Турция, Ливан или Йордания. По нея българските власти са обявили 50 свободни места.
Останалите държави също се бавят с приема и до момента преместените по задължителните квоти общо са едва към 12 000, оплака се първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс:
Имаме нужда от политическа смелост. Само отричане, проблемът няма да се реши. Ако някои страни-членки си мислят, че могат да демонстрират солидарност без да правят нищо, те дълбоко се заблуждават. Ако мислят, че устойчива миграционна политика е възможна само с подобрен граничен контрол и борба с трафикантите, те се заблуждават. Ако изоставим елемента на солидарност с останалите ни членки, другите части от плана няма да проработят.
Тимерманс допълни, че след десетия доклад за изпълнението на бежанските квоти през март ще реши дали да започне процедури за нарушение.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..