С навлизането на стратегически световни енергийни гиганти Кипър започва нов етап в разработването на газовите си находища в Източното Средиземноморие. Регионът се смята за изключително важен за осигуряването на алтернативни доставки на природен газ за Европа и намаляване на зависимостта ѝ от руския газ.
Днес и утре правителството на Кипър подписва три договора за даване на лицензи на водещи в света енергийни компании за проучвания за газ и нефт в изключителната икономическа зона на страната в Средиземно море.
Първи своите права за сондажи получи консорциумът, включващ американската "ExxonMobil", чийто бивш изпълнителен директор Рекс Тилърсън е настоящият държавен секретар на САЩ, и най-големият производител и износител на втечнен природен газ "Qatar Petroleum". Утре договори ще бъдат сключени с френската компания "Total" и италианската "Eni".
Енергийните лидери предвиждат в програмите си да пробият общо 12 проучвателни кладенци в новолицензираните три кипърски офшорни блока.
Готовност за сондаж през юни обявиха "Total" и "Eni" в блок само на 6 километра от египетското супернаходище "Зор", най-голямото в момента в Средиземно море. Турция обаче протестира срещу извършването на сондажи преди решаването на Кипърския въпрос. С остра декларация тя заплаши Кипър, че ще предприеме "всички необходими мерки", за да защити своите и на кипърските турци интереси за газовите находища в Източното Средиземноморие. Възможно е Анкара отново да изпрати свои военни кораби в зоната на Кипър.
Междувременно в понеделник енергийните министри на Израел, Кипър, Гърция и Италия подписаха съвместна декларация, с която потвърдиха интереса на страните си към изграждането на газопровода "EastMed", който ще пренася газ от Източното Средиземноморие до Европа. Той е обявен от Европейската комисия за проект от "общ интерес" и се очаква да бъде завършен през 2025 г.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..