По думите на Заев, неговият народ днес има право да бъде щастлив от стъпката, която е направена с България.
Показахме как добри приятели стават още по-добри приятели.
Зоран Заев определи подписването на договора като историческа стъпка, а на въпроса какви компромиси са направили двете държави, за да се стигне до днес, той отговори:
Според мен отстъпките, които направихме – и Република Македония, и Република България – са в това, че на половин чаша с вода решихме да гледаме, че е полупълна, а не полупразна, за да можем да гледаме на перспективите напред. Това, което се съдържа в договора, предлага изключителни перспективи за гражданите на двете страни и за самите държави.
Заев припомни, че силно критикуваният от опозицията в Македония договор е плод на работата и на предишното правителство, което сега е в опозиция, а Бойко Борисов анонсира своя среща с лидера на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски тази вечер. Той припомни също, че ГЕРБ и партията на Груевски са от едно и също политическо европейско семейство и обясни:
Критичари винаги ще има. Критики имаше и в България. Много от моите опоненти казват: "Защо е нужно?". Някой като иска да отива в НАТО и в Европейския съюз, можем да бъдем по-твърди, когато и от нашия глас зависи. Това приятелско ли е? Това добросъседско ли е? Това перспектива носи ли? Според мен не. Така че демокрацията е това. Ще има критики за този договор, но той е гаранция. Двата меморандума, дай Боже, да се случат, ще видите каква ще е разликата.
Този договор има смисъл, защото показва на Европейския съюз, че в размирните Балкани, които само преди 20 години бяха толкова кръвопролитни, такива нещастия на десетки хиляди хора се случиха... Ще видите и сега реакцията в Европейския съюз след този договор. Тя ще бъде положителна, защото не знам дали е за първи път, но между две държави без модератори, без посредници, без някой да ни напътства, сме стигнали до извода, че мирът, дружбата и добросъседството са по-важни от всичко останало. Дали сме си сметка, че това ще остави младите хора на Балканите, това ще вдигне конкурентоспособността, това ще ни направи силни, независими и значими. Неслучайно хората са казали, гледайки назад, ще се спънеш, ще паднеш. Затова ние решихме да гледаме напред и аз съм убеден, че след 10 години резултатите от днешната среща ще бъдат видни и за двете държави.
В отговор на въпрос от македонска медия защо точно на националния празник Илинден трябва да се подписва договор и да се празнува заедно, българският министър-председател обясни, че миналото трябва да се загърби:
Празниците са общи. Защо да не ги празнуваме? Да се сбием тогава, ако искате? Да покажеме, че сме на Балканите?! Години наред сме правили това нещо! Много пъти сме се сбивали и всички сме велики – Велика България, Велика Албания, Велика Сърбия, Велика Македония, и от войните докарахме Балканите да са най-бедното и най-изостаналото място в Европа. Ние с колегата искаме да вървим и да достигнем равнищата на Германия, Австрия, Франция, Холандия. Там искаме да отидем.
Бойко Борисов поздрави всички, работили по изготвянето на документа:
Можеше ли да не подпишем такъв договор? Можеше! Години наред не е подписван!!! Затова искам да поздравя и премиера Заев, външните министри и екипите им. Работиха няколко месеца изключително активно, за да имаме подписания днес договор с толкова хубавото име: "Добросъседство". Двата меморандума са изключително важни и за вас, и за нас.
Договорът трябва да бъде разгледан приоритетно от парламентите на двете страни, каза Борисов, след като разговаря в Скопие с председателя на македонския парламент Талат Джафери. Премиерът подчерта искрената подкрепа на България за стремежа на Македония да се присъедини към Европейския съюз и НАТО.
С подписаните меморандуми двете страни се ангажират да работят за развитието на железопътните връзки между София и Скопие и за сътрудничество в областта на природния газ. Ще бъде създадена съвместна газова работна група, която ще подготви предварително технико-икономическо проучване за изграждане на газовата връзка. С втория документ българската страна поема ангажимент за доизграждането на железопътната връзка по направлението София – Перник – Радомир – македонска граница – до 2027 г. Република Македония, от своя страна, се ангажира да изгради жп направлението Крива паланка – Деве баир – българска граница – до края на 2025 г.
Премиерът на Македония Зоран Заев и представители на кабинета посрещнаха с военни почести пред сградата на македонското правителство в Скопие министър-председателя Бойко Борисов и водената от него българска делегация. В македонската столица бяха въведени извънредни мерки за сигурност – засилено полицейско присъствие и наблюдение с хеликоптери. Преди подписването двамата премиери разговаряха на четири очи.
Министър-председателят Бойко Борисов ще бъде на официално посещение в Македония днес и утре. В Скопие той ще проведе срещи с колегата си Зоран Заев , с председателя на парламента Талат Джафери и с президента Георге Иванов . Двамата..
Брюксел не закъсня да похвали правителствата на София и Скопие за стоплянето на отношенията. Според представителите по външната политика и по разширяването Федерика Могерини и Йоханес Хан двустранният договор „ засилва европейската перспектива“..
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..