Песков: Кралското семейство отрича връзка с убийството

Ердоган: Убийството на Хашоги е планирано

Рияд отрича убийството да е било поръчано от висшето ръководство на страната

| обновено на 23.10.18 в 19:13
Реджеп Тайип Ердоган
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган нарече днес убийството на Саудитския журналист „планирано предварително“ и "политическо".

В реч пред парламентарната група на управляващата Партия на справедливостта и развитието Ердоган описа с подробности как е било организирано убийството.

Той посочи, че Хашоги за първи път е влязъл в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул на 28 септември, за да получи документи за предстоящата си женитба.

Според данни на турските специални служби, цитирани от президента, на 1 октомври в Истанбул е пристигнала първата група от трима саудитци, които според полицията са участвали в убийството.

На 2 октомври, деня, в който Хашоги отново влиза в консулството и вече не излиза от него, пристигат още 12 саудитци.

Ердоган посочи, че всичките тези 15 саудитци се смятат за съпричастни към убийството.

„Хашоги беше не само гражданин на Саудитска Арабия, но и световноизвестен журналист. Турция има отговорността да разследва това убийство“, каза президентът.

Той добави, че журналистът е бил убит по особено жесток начин.

Ердоган поиска 18-те души, които са били отстранени от длъжностите си в Саудитска Арабия във връзка със случая, да бъдат изправени пред турски съд. По думите му всички - от извършителите до поръчителите, трябва да отговарят за действията си.

Хвърлянето на вината за убийството върху служителите на разузнавателните служби не удовлетворява нито нас, нито международната общност, подчерта Ердоган. Той обаче заяви, че не се съмнява в честността на саудитския крал Салман.

Турският държавен глава посочи, че група саудитци са пристигнали в деня преди убийството и са проучвали района на Белградските гори на север от Истанбул и крайбрежният град Ялова, на 90 км на юг от мегаполиса. Той изтъкна, че 15 души от саудитското разузнаване и съдебни медици са били сутринта в консулството в града. Под предлог за проверка, в деня на убийството персоналът е бил затворен в една стая.

Ето какви още въпроси зададе турският президент:

 „Тези 15 души защо са дошли в Истанбул в деня на убийството? Търсим отговор на този въпрос. По чия заповед тези хора са отишли там? Искаме отговор.  Защо сградата на генералното консулство не беше отворена за претърсване веднага, а с дни закъснение? Искаме отговор.“

Дипломатическият имунитет по силата на Виенската конвенция трябва да бъде сложен на масата за обсъждане, тъй като не бива да позволява подобни брутални убийства да се случват в консулства, смята Ердоган. Според него много важно е разследването да бъде проведено от неутрален и справедлив екип, поради което той призова за включване на разследващи от други страни.

В началото на речта си турският президент информира за посещенията си в Молдова, която Турция разглежда като неразделна част, и Унгария, където откри реставрираното тюрбе на Гюлбаба.

„Където и да е на Балканите и в Югоизточна Европа да стъпим, със същата сърдечност ни посрещат“, коментира той и отново посочи, че „физическите граници на Турция са нещо различно, а „духовните граници“ на страната са нещо съвсем отделно“. 

По-рано беше съобщено, че тялото на Хашоги е намерено в кладенец в резиденцията на саудитския консул в Истанбул.

Рияд призна, че журналистът, известен с критиките си към престолонаследника Мохамед бин Салман, е загинал в консулството, но отрича убийството да е било поръчано от висшето ръководство на страната.

Русия е чула позицията на саудитското кралско семейство, което отрича да е свързано с убийството на журналиста Джамал Хашоги, а останалото по случая е въпрос на разследване. Такъв коментар направи говорителят на руското президентство Дмитрий Песков.

Европейският парламент единодушно осъди убийството на журналиста Джамал Хашоги в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул на 2 октомври. Убедително мнозинство евродепутати повтори призива да бъде спрян износът на оръжие за Рияд.

Престъплението срещу който и да било журналист, където и да е, е посегателство срещу свободата на изразяване и срещу нашите общества, срещу начина ни на живот и ценностите ни - срещу всеки от нас, заяви върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47