Протест срещу високите наеми за жилища в Кипър

Снимка: Бранислава Бобанац

Протест срещу високите и продължаващи да нарастват наеми за жилища в Кипър се проведе днес пред Президентския дворец в Никозия. Правителството обеща до 2-3 месеца да представи нова жилищна политика.

Наемите в Кипър растат главоломно, като най-засегнат от жилищната криза и увеличаването на броя на бездомните хора е най-богатият и най-динамично развиващ се град – крайбрежният Лимасол. Само през миналата година стойностите на наемите в страната са се увеличили с 12.5%, а в Лимасол – с 25%, ръстът през тази година ще е с още 15%. Средният наем за апартамент с една спалня в Лимасол е 590 евро, докато за същото жилище в Амстердам се плаща с 10 евро по-малко, бе съобщено в парламента по-рано тази седмица. В същото време доходите остават почти същите, въпреки икономическото възстановяване на страната.

Организатори на днешния протест са граждански сдружения основно от Лимасол, които в изминалите месеци вече проведоха серия от протестни акции в своя град. Те настояват правителството да предприеме незабавни мерки, за да гарантира достоен живот на всички граждани. През седмицата парламентът призова кабинета за спешни програми в подкрепа на уязвимите групи, за които жилищата стават все по-недостъпни. 

Правителството обяви, че разработва и до 2-3 месеца ще представи нова жилищна политика. Една от идеите, които се обсъжда в нея, е към програма за достъпно жилище да бъде насочена част от приходите, които влизат в бюджета по т. нар. схема „Златна виза” за придобиване на кипърско гражданство срещу инвестиции. Предложението е за 50 000 евро от кандидатите за паспорт, което ще позволи годишно да се съберат 35 млн. евро.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47