България продължава да запазва имиджа си на последна в Европейския съюз по отношение на напредъка в борбата си срещу корупцията и прозрачността на изборите. Това отчетоха международните наблюдатели, които следяха провеждането на изборите в България. С още констатации в бъдещия доклад на ОССЕ и Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Извънредните парламентарни избори у нас са се провели под знака на отлив на избиратели и липса на доверие в избирателния процес. В среда на политическа криза, разочарование и изборна умора. Основен проблем в изборната кампания е била липсата на съдържателност. Проблем е и бързината, с която органите на реда са реагирали на сигналите за купуване и продаване на гласове у нас. Беше даден примерът, че от получените над 300 сигнали в МВР само за 2 се е стигнало до реални действия, отчетоха наблюдателите. Според тях голям проблем се оказва и липсата на подготовка в гражданите за същността на електронното гласуване.
Също така голямо притеснение за нас беше високият процент сигнали за контролиран вот. Бедността, дами и господа, е благоприятна почва за именно тези явления - купуването на гласове и контролираният вот. Липсата на добра образованост е друга такава предпоставка, както и недоброто познаване на официалният език в държавата, обясни Дорис Фиала от ПАСЕ.
Наблюдателите призоваха всички осем политически партии, които ще влязат в Народното събрание да застанат зад общите усилия за обединяването по основните приоритети. Само така България може да излезе от кризата, категорични са те.