Петър Москов: До 2020-а година ще приключи цялата програма по реформиране на Спешната помощ

Кънев: РБ е предложил на ЕС да одобри изграждане на коридор Истанбул-Бургас-Варна-Русе

| обновено на 08.02.15 в 15:50
Снимка: Ася Пенчева

До 2020-а година ще приключи цялата програма по реформиране на Спешната помощ като оборудване, философия и автопарк. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Петър Москов в Русе и обяви, че вече има повишен интерес към работата в спешните центрове от страна на медици.

Имаме ясни цели и очакваме добри резултати, каза министър Москов и поясни, че в момента само 3 милиона български граждани имат достъп до спешна помощ, лечение и диагностика в рамките на 30 минути, а след обновяването на центровете, това ще е осигурено за 7 милиона граждани:

От гледна точка на линейките и всичко останало в четвъртък следобед беше фактически финалната среща с представители на ЕК и по същество вече имаме единствено оформяне на детайла на думите, от гледна точка на брюкселския език, как трябва да изглежда програмата. По същество сме си стиснали ръцете за финансиране с 85 000 000 евро за програмата за развитие на Спешна помощ. Това ще касае обмяната на автопарка, промяната на Центровете за спешна помощ, които ще станат активни медицински звена с възможност за диагностика и за престой до 24 часа, промяна на спешните приемни на болниците, включително на Русенската болница, по плана за реформа на спешната помощ. Ние сме буквално на вратата да започнем да сключваме обществени поръчки под условие, когато всъщност реално започне финансирането. Но сме доволни от това. Това беше видимо усилие на правителството да променим нещата в Спешната помощ. Мисля, че нещата вървят. Много от центровете за Спешна помощ, от гледна точка на повишеното възнаграждение, новият начин, по който специализират студентите и т.н. Вече има много повишен интерес. Преди да тръгна, ми съобщиха, че само в софийската Спешна помощ има подадени и назначени 10 нови лекари. Това тече като процес навсякъде.

Ако в една болница дори едно звено не работи по стандартите на добрата медицинска практика, то сключването на договор с цялата болница може да е под въпрос, заяви Москов и поясни идеята си за промяна във философията на финансиране:

Това ще е част от причините и от решенията и от аргументите Здравната каса на следващата година, да сключва или да не сключва договор с това лечебно заведение. Или при какви условия ще го сключи. Или с каква част от него ще го сключи. Ако, да кажем, в него има звено, което има крайно лоши медицински резултати, или пък там, вашата удовлетвореност като хора, като достойнство не е зачетена. За разлика от сега, когато Здравната каса е задължена да заплаща просто едни фактури на всеки, който лепне табелка "болница" или ДКЦ".

Следващата стъпка от страна на Здравното министерство ще е въвеждането на електронни търгове за лекарства от страна на болниците.

С 30% са повече средствата, с които Министерството ще разполага за кръводаряване, каза министър Москов и обоснова нуждата от промяна:

Обществата са решили този проблем през осъзнатата нужда от кръводаряване. Това минава по линията на Червения кръст, по линията на различни неправителствени организации. В България това не се случва. Това нещо в момента е заместено. Реалната, обективната нужда от кръв и кръвни продукти е заместено от тези хора, които, не знам защо продават кръвта си?!

Европейският съюз да одобри изграждането на източнобалкански транспортен коридор, като свърже Истанбул-Бургас-Варна-Русе и Букурещ. Това е едно от предложенията, по които Реформаторският блок е направил поредица от срещи и започва активно работа, съобщи съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев

Рехабилитацията, модернизацията на връзката Русе-Варна, включваща и свързване и модернизация на двете пристанища и изграждане на втори мост над Дунав, е от определящо значение изобщо за икономиката на Североизточния район в България, каза той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!