От незапомнени времена светът отбелязват Коледа - празник, изпълнен с пъстри традиции.
В миналото на този ден предците ни са чакали вкусотии от човек, облечен в кожи, с шапка и дълга бяла брада, който също носел чувал на гърба си, но пълен с непослушни деца. Ето така изглеждал всъщност езическият първообраз на днешния Дядо Коледа. По-късно подаръците започнал да разнася светец, облечен в расо, а именно -
Свети Николай или християнският първообраз. С времето, добрият старец бил пременен и в кафяво, и в зелено, и в бяло и червено със златисти бродерии.
В Австралия, Флорида и Бразили обаче, Дядо Коледа е по бански и идва на сърф, а в Чехия се спуска със златно въже от небето, следван от ангел и дявол. В Холандия пък Свети Николаус е още на почит, който дойде ли Коледа, мята се на бял кон и язди за радост на всички.
И докато в Канада маскирани коледари бродят по домовете, дрънчейки със звънци, из скандинавските страни - броди Коледен козел, раздаващ в кош подаръците. А в Италия с метла долита милата, но грозновата магьосница Бефана, която раздава подаръците, а на непослушните деца - само въгленче, но захарно.
Всъщност, тя прилича на руската Бабушка, която се отбива във всеки дом в Русия, където има деца, мислейки, че там е Божият син, защото в миналото отказала да последва Витлеемската звезда, когато Христос се родил и до днес се скита да търси яслите.
С макети на ясли пък посрещат днешния ден във Франция, а също и в Ливан, където месец по-рано завиват семена от леща, боб или жито в памук, напоен с вода, така че да покълнат за украса. Месец по-рано пък в Каталуния "хранят" издълбан дънер с лакомства и го завиват с одеалце, за да не настина.
Странната традиция, наречена "Кага Тио" (Caga Tio) повелява на Коледа дървеното човече да хвърля в камината, удря с пръчка и да му се нарежда да пуска лакомства, но под съпровод на традиционна за случая песничка.
Но Коледата преди всичко семеен празник и затова в Германия младите отиват при старите, колкото и далече да живеят. Всички заедно сядат около трапезата, за да хапнах от традиционните специалитети - гъска с ябълки, прочутият щолен, който се прави поне месец преди това. А във Великобритания основното и задължително ястие е пуйката, като по улиците има карнавали и пиеси, в които изграят маскирани актьори.
Нарастването на деня се празнува на острова по няколко начина - преплуване на река на 25 декември и лов на лисици на 26 декември.
В Гърция - страна със силни традиции в корабоплаването, коледната елха си съперничи с коледно корабче, което се поставя до входната врата на къщата или близо до камината, а неговият нос е обърнат към центъра на жилището.