Самият факт, че други нарушават закона, не е оправдание за нарушаването му. Не бих приел направеното от "24 часа", дори когато мотивът е правото на информация. Самото право на информация в случая трябва да се разглежда в особен контекст.
Денят за размисъл, изборният ден, изборната "тишина", не са анахронизъм, а целят да поставят избирателя в по-нормална среда извън агресивността на агитацията, смята доц. Спасов:
Гражданите имат право на тази медийна и социологическа тишина, за да вземат спокойно и без натиск решението за кого ще гласуват.
Той изтъкна, че почти целият европейски опит съдържа в себе си тази практика на ограничаване на социологията в самия изборен ден и даде примери с Франция, Полша, Норвегия, Словакия и Канада, където ограничението е дори за по-дълъг период.
От своя страна заместник главният редактор на вестник "24 часа" Юри Велев обясни, че забраната да се огласяват резултати от екзит пол е анахронизъм и няма доказателства, че публикуването на данни влияе в едната или другата посока на избирателите – да гласуват или да не гласуват.
Правото на информация, което е конституционно гарантирано, припомни Велев, според когото години наред правилото е било заобикаляно, особено след масовото навлизане на социалните мрежи:
Във фейсбук знаем проблема с фалшивите новини и дали тези резултати са достоверни. Много по-добре е, когато медията носи отговорност.
Юри Велев се позова на наскоро проведените избори в Холандия, където няма подобни ограничения и допълни, че никой не се съмнява, че Холандия е демократична държава.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.