Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Само през миналата година български ученици са извоювали над 60 медала и почетни грамоти на престижни международни състезания по математика и природни науки. Това отбеляза президентът Росен Плевнелиев в словото си при връчването на награди на отличени учители и ръководители на олимпийски отбори в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В изказването си държавният глава направи паралел между актуалните политически събития в света и тенденцията за изграждане на икономика на знанието в една демократична държава през 21-ви век.
Няма по-голяма опасност от тази политици да дрънкат оръжия и създават изкуствено напрежение, за да ни върнат обратно 100 години назад във време на братоубийствени войни и жертви. Цивилизованият свят обаче има друга кауза. Тя не е местене на граници, политики и мислене от 19-и век, а човешката свобода и достойнство, защитени от демократичната държава, каза Плевнелиев.
Академик Петър Кендеров, който е сред основателите на първата международна олимпиада по информатика за ученици, заяви в словото си, че експертният потенциал, който се създава чрез обучението на младите таланти, трябва да бъде използван в бъдеще за поддържане на суверенитета на държавата.
Защото без експертно равнище не може да има суверенитет. Без експертно равнище не може да има и национална идентичност. А без национална идентичност не може да има и държавност, каза академик Петър Кендеров.