Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Първите две онкологични операции с роботизираната система "Да Винчи" бяха извършени в Университетската болница в Плевен. Според създателя на центъра професор Григор Горчев, България все още не се е отворила за новите технологии в медицината. В Плевен вече работи втора система за роботизирана хирургия и към онкогинекологичните операции се добавиха урологичните и коремните. Професор Славчо Томов, ректор на Медицинския университет и част от екипа, който работи със системата се изказа положително за новата система:
Поставяме началото на една съвсем нова революционна епоха въобще в българската хирургия с този нов вид оперативен подход, който ще даде шанс на много български пациенти със злокачествени тумори - на дебелото черво, а и други злокачествени коремни тумори да бъдат оперирани с роботизираната система, с всичките нейни предимства.
Професор Ташко Делийски, ръководител на екипа на първите две коремни операции допълни:
Постигаме тази сигурност, която я постигаме с отворената хирургия, само че този път с много по-голяма прецизност. Това е голямото предимство.
Специалистите изчисляват, че и финансово роботизираната система не прави хирургията по-скъпа, защото чрез нея се постига по-кратък болничен престой и временна нетрудоспособност на пациента, както и бързото му възстановяване и връщане на работа.