Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Десетки вярващи присъстваха на празничната Света литургия в храм-паметника "Свети Александър Невски", с която Българската православна църква отбелязва празника Възнесение Господне. Тя беше известена с 30-минутен камбанен звън и отслужена от Тивериополския епископ Тихон.
Тази година Православната църква чества Възнесение Господне - Спасовден на 29-и май. Празникът се отбелязва винаги в четвъртък, четиридесет дни след Великден.
Според християнските вярвания след възкресението си Иисус Христос останал на Земята, за да проповядва своето учение и да беседва с учениците си, като се движел между тях като богочовек. На 40-ия ден в подножието на Елеонската планина до Йерусалим се въздигнал в небесата. С Христовото възнесение завършва и актът на човешкото спасение и затова денят се нарича Спасовден.
В средновековната крепост Царевец във Велико Търново свещеници от различни епархии в страната отслужиха тържествена литургия за храмовия празник на възстановената Патриаршеска църква "Възнесение Господне". Сред тях беше отец Добромир, преподавател по богословие във Великотърновския университет: От Свещеното писание на тоя празник ние знаеме, че Христос като се възнася на небето казва на своите апостоли, че ще бъде с тях во веки, че ще им изпрати Светия дух - утешителят, който ще прибъдваме в църквата. Така че Възнесението е заключителният акт на Спасението, защото именно когато Той стана човек, съедини божествената си природа с нашата човешка и по този начин Той ни спаси, Той ни изкупи, за да можем ние да станем като Него - богове.