Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново започва първото в страната обучение на кадри за действия в критични ситуации като земетресения, наводнения и други природни бедствия. Обучението по новата магистърска програма ще започне през октомври.
Три семестъра ще бъде обучението по новата магистърска специалност - "Системи за защита на обекти от критичната инфраструктура". Тя е разработена заедно с БАН. В нея ще могат да кандидатстват бакалаври, завършили поне с 4.50 в две направления - Общо инженерство и Регионална и национална сигурност, каза полковник доцент Илиян Лилов, директор на Института за научно-изследователска дейност и иновации в Националния военен университет "Васил Левски":
Кадрите, които ще подготвим, ще бъдат бъдещи специалисти, които адекватно да реагират в ситуации, в които съвсем скоро страната беше изпаднала - в община Варна, община Добрич, а също и в нашата община.
Завършилите специалността инженери ще могат да организират защита на критични обекти - пристанища, атомната и водни електроцентрали. В нея инженерите ще бъдат подготвени да подпомагат населението при природни бедствия и критични ситуации. В началото обучението ще е задочно, а в следващите години ще стане дистанционно.