Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Днес се открива ловният сезон за пернат дивеч. 130 хиляди са ловците в България.
Спазването на правилата за безопасност е първото и най-важно нещо, което ловците ще си повторят и в първия ден на лова. За разлика от 2010-та година, когато при нещастни случаи по време на лов загинаха 10 и бяха ранени 20 души, тенденцията е положителна. За последната година само трима са пострадали, каза главният секретар на Ловно-рибарския съюз Васил Василев:
Не мога да кажа, че ловците са станали кой знае колко по-отговорни. Може би това, което се опитваме всяка една година да втълпяваме, че трябва да се спазват основните правила за безопасност при боравене с оръжие и затягане на дисциплината в колективите, са оказали своето влияние.
Бракониерите продължават да бъдат основен проблем и за дивеча, и за ловците в България:
Трябва да бъде завишена санкцията и да бъде търсена много по-голяма наказателна отговорност на извършителите на тези деяния, защото в момента в Наказателния кодекс наказанията са нищожни. За отстрел на благороден елен или до една година затвор, или глоба, или пробация, което няма никакъв дисциплиниращ ефект.
Доброто настроение по време на лов е важно, но от Агенцията по горите припомнят, че глобата за употреба на алкохол преди приключване на лова е между 200 и 2000 лева.